SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak przybrać na wadze? Jak zwiększyć masę?

Witam, szukam kogoś kto by mnie naprowadził - otóż potrzebuję nabrać masy ciała ogólnie, a w miedzy czasie przy tym ćwiczyć, aby nabrać też masy mięśniowej i poprawić wygląd. Zależy mi też na tym, aby nie mieć bocianich nóg. Mam 180cm, 23 lata i 67kg. Jestem z Łomży, więc mam też Wasz sklep w mieście.

Maciek 11 October 2020
Ekspert odpowiada

Witaj!

Nabieranie masy "ogólnie", a nie tylko mięśniowej nie jest najlepszym pomysłem, bo komu tak naprawdę potrzebna jest dodatkowa tkanka tłuszczowa? 

Podstawy...

Najważniejsze przy nabieraniu masy jest odżywianie. Aby przybrać trochę kg musisz dostarczać więcej kalorii, niż wynosi Twoje dzienne zapotrzebowanie. Tak więc należy zacząć od wyliczenia zapotrzebowania kalorycznego. Pomocny będzie kalkulator BMR.

kg
cm


Po obliczeniu swojego zapotrzebowania dodaj na początek 300 kcal, a jeśli faktycznie masz duże problemy z przybieraniem masy, to nawet i 500 kcal. Co ok. 10-14 dni kontroluj efekty - waga + pomiary i w razie potrzeby dodawaj kolejne kalorie. 

Trening

Oczywiście bardzo ważny jest też bodziec stymulujący wzrost masy mięśniowej. Mam tu na myśli przede wszystkim trening siłowy. 
Z przykładowymi planami treningowymi możesz zapoznać się w tym artykule.

Polecamy również: Najlepszy plan treningowy na siłownie?

Co do bocianich nóg, to bardzo dobre podejście! Nie jest to widok przyjemny dla oka. W tej kwestii możesz skorzystać z porad Sebastiana Szmyta, bardzo utytułowanego zawodnika, którego nogi są bardzo dobrą partią - https://www.sfd.pl/art/Trening/Trenuj_nogi_jak_Sebastian_Szmyt__trening_nóg-a1666.html.

Suplementacja

Jeśli trudno jest Ci dostarczyć odpowiedniej ilości kalorii możesz skorzystać z pomocy gainerów. Są to specjalne kompleksy głównie węglowodanów i białek, które mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. W dodatku spora różnorodność smaków może być dobrą odskocznią dla codziennej diety. Tu szczególnie polecam Ci Mass Activatora - https://sklep.sfd.pl/SFD_NUTRITION_Mass_Activator-opis26680.html. 

Możesz również wybrać się do sklepu SFD w Łomży, a obsługa z pewnością Ci doradzi odpowiednią suplementację. 

Łukasz Pszczołowski Zawodnik IFBB 12 October 2020
0