SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak prawidłowo wykonywać wznosy bokiem?

przy wznosach bokiem rozkładac plecy, czy mocno obniżać łopatki? to drugie na pewno lepiej ustabilizuje obręcz barkową ,ale kiedy mniej zaangazuje plecy?

mysia888 16 kwietnia 2021
Ekspert odpowiada

Witaj.

Wznosy bokiem są ćwiczeniem, które mocno kładzie nacisk na boczną część mięśnia naramiennego. Mięsień naramienny z kolei należy do grupy mięśniowej, która wchodzi w skład obręczy barkowej. Chcąc trenować mięśnie obręczy barkowej, trudno będzie ją ustabilizować i tym samym trenować jej mięśnie.

Dość często osoby trenujące, w przypadku treningu barków, biorą sobie za przykład wskazówki treningowe z treningu klatki. Jest to oczywiście błąd. 

W przypadku treningu klatki, oczywiste jest, aby ograniczyć pracę mięśni odpowiedzialnych za ruch barków. Jednak, w przypadku klatki piersiowej, gdzie ona jedynie pomaga w treningu barków, tego typu wskazówka jest już przydatna, gdyż nie chcemy trenować barków, a klatę.

Polecamy również: Barki - hipertrofia – porady, fakty i mity

Wracając jednak do Twoich pytań...

Ruch łopatki jest tutaj konieczny. Bardziej należy skupić się na zakresie pracy barku. 
Im bardziej będziesz przekraczał zakres ruchu dla barku 90 stopni, tym bardziej będziesz angażować już mięśnie grzbietu, a nie mięśnie naramienne, dlatego też głównie trzeba skupić się na technice wykonywania ruchu, aby ruch rozpoczynać od barków. Ciężar należy trzymać delikatnie poniżej łokcia i nie robić zbyt obszernych ruchów w stawach. 

Prawidłowa technika wykonania wznosów:


Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 17 kwietnia 2021
0

więc rozkładac-rozluźniac plecy? czy ściagac maksymalnie łopatki?

mysia888 17 kwietnia 2021

więc rozkładac-rozluźniac plecy? czy ściagac maksymalnie łopatki?

mysia888 17 kwietnia 2021

ok jest w filmie.ok ale fizjo mi mówi odwrotnie bo jest bezpieczniej...a ja ze ściągniętymi lepiej czuje

mysia888 17 kwietnia 2021
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.