SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak określić typ sylwetki?

Siema,robie od trzech miesięcy kalistenike ,ale mam problem bo nie umiem określić typu swojego ciała(endo,mezo,ekto).pomocy serio :b Wiek:15 lat Waga: 61,3 kg Wzrost:163 cm Co do sylwetki jest ona bardziej trójkątna , mezomorfikami jest pare osób na świecie pewnie 5 , 10 procent więc wątpie że jestem jednym z nich ale mam nadzieje :b , nadgarstek też wskazuje na bardziej mezomorfika ale pewny to ja nie jestem.

Patryk 31 March 2021
Ekspert odpowiada

Witaj.

Przede wszystkim typ budowy określa się po wyglądzie sylwetki. Trudna nam cokolwiek powiedzieć na Twój temat, gdyż nie podałeś nam żadnych informacji o sobie. Zazwyczaj rzadko kiedy występują typowe "czyste" somatotypy. Głownie jesteśmy mieszankami różnych typów i tak czy inaczej, trzeba indywidualnie podejść do zagadnienia rozbudowy sylwetki czy sposobu, w jaki będziemy się trzymać diety.

Nietrudno jest rozpoznać typowego ektomorfika, gdyż jest to po prostu chodzący worek kości, który może pochłaniać spore ilości kalorii, nawet ze słodyczy czy fast foodów. Posiada on niewiele mięśni oraz bardzo mało tłuszczu.

Nie jest trudno także rozpoznać typowego endomorfika. To po prostu typowy grubasek, który w szkole zawsze stoi na bramce. Jego dieta może być w miarę zdrowa, jednak ilość energii, która będzie źle oszacowana w posiłkach, momentalnie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. 

Czy warto się tym przejmować?

Niezależnie od tego, jaki typ budowy ciała posiadasz, to i tak trzeba ciężko trenować, trzymać dietę oraz poznawać swój organizm. Co prawda, będąc mezomorfikiem na pewno będzie odrobinę łatwiej. Nie oznacza to jednak, że będzie dane nam się obijać, a sylwetka samoistnie będzie się poprawiać. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 01 April 2021
0