SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak łączyć ze sobą suplementy takie jak: witamina D, żelazo, ashwagandha, collagen?

Witam . Jak łączyć z sobą suplementy takie jak: - witaminy i minerały, witamina D,żelazo ,ashvaganda,collagen?

natalia1998 06 lutego 2021
Ekspert odpowiada

Wszystkie wymienione przez Panią suplementy ułatwiają właściwe zaopatrzenie organizmu w niezbędne do życia, zdrowia i formy, składniki pokarmowe. Witaminy i minerały oferowane są m.in. w postaci preparatów złożonych, zestawiających w swym składzie witaminy i minerały w odpowiednich proporcjach. Jednakże w przypadku niektórych witamin i minerałów zapotrzebowanie organizmu może być w pewnych sytuacjach wyższe, aniżeli jest w stanie uzupełnić tego typu suplement wieloskładnikowy. Z taką sytuacją mamy np. do czynienia w przypadku wysokiej aktywności ruchowej. Przykładowo też zapotrzebowanie na witaminę D3 wzrasta w okresie zimowym, z uwagi na jej funkcje pełnione w budowaniu odporności przeciwinfekcyjnej organizmu oraz z tego powodu, że latem witamina ta produkowana jest w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. U wszystkich kobiet w sile wieku wzrasta też zapotrzebowanie na żelazo podczas menstruacji, albowiem pierwiastek ten tracony jest wraz z krwią menstruacyjną. Wtedy faktycznie, dodatkowo do wieloskładnikowego preparatu mineralno-witaminowego należałoby dołożyć suplementy witaminy D3 i żelaza. Natomiast suplementy kolagenowe ułatwiają pokrycie zapotrzebowania organizmu na szczególne aminokwasy odbudowujące elementy tkanki łącznej. Ich stosowanie jest szczególnie zasadne w przypadku znacznego obciążenia aparatu ruchu, przykładowo w rozmaitych programach treningowych. Suplementy takie wspomagają bowiem regenerację tkanki łącznej, pomagając uniknąć dolegliwości ze strony przeciążonych więzadeł, ścięgien i stawów.

Nieco inny typ suplementu reprezentują sobą preparaty ashwagadhy. Roślina ta należy bowiem do grupy tzw. adaptogenów, czyli suplementów ułatwiających adaptację do niesprzyjających warunków środowiskowych. Najczęściej stosowana jest więc w celu wspomagania adaptacji do nadmiernych przeciążeń fizycznych i psychicznych - albo w przypadku uprawiania jakiejś dyscypliny sportowej, albo wykonywania stresującej i odpowiedzialnej pracy czy też znaczącego obciążenia pracą umysłową.

Ogólnie suplementy te najlepiej jest stosować zgodnie z sugestiami producenta umieszczonymi na etykiecie lub zamieszczonymi w ulotce. Można tu jedynie dodać kilka uwag. Przykładowo posiłku, przy którym przyjmujemy suplement żelaza, nie wolno popijać mocną herbatą, gdyż ta blokuje wchłanianie tego pierwiastka. Warto natomiast wzbogacić taki posiłek w owoce o wysokiej zawartości witaminy C lub przyjąć przy nim suplement witaminy C, albowiem witamina ta ułatwia wchłanianie żelaza. Suplementację witaminy D3 należy prowadzić zawsze łącznie z suplementacją witaminy K2, z uwagi na bardzo korzystne dla zdrowia interakcje zachodząc pomiędzy jedną a drugą witaminą. Jednocześnie posiłek, przy którym przyjmujemy obie te witaminy, powinien zawierać relatywnie sporo tłustych pokarmów (np. żółty ser, jajka, orzechy, oliwa z oliwek), albowiem witaminy te przyswajają się tylko z tłuszczem. Natomiast suplementy kolagenowe lepiej jest przyjmować, przynajmniej teoretycznie, w porach oddalonych od posiłków, aby białko pochodzące z pokarmów wysokobiałkowych nie spowalniało wchłaniania aminokwasów kolagenowych.     

  

Sławomir Ambroziak Farmakolog 08 lutego 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.