SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak długo rośnie nasze ciało? Do jakiego wieku się rozwijamy?

Do jakiego wieku rosnie ciało? Nie chodzi mi o wzrost, tylko wielkość ramion, nóg itp. Bo normalnie 14 latek raczej ma mniejsza łapę od dorosłeśj osoby. Sprecyzuje to, 14 latek dajmy na to ma lape 30 cm, a osoba w wieku 25 lat, obie osoby nie ćwiczą, ma np. 40cm. Czyli ogólnie osoba starsza jest bądź powinna być większa, chodzi o wielkość różnych partii, niż osoba w wieku 14 lat.

monodrey 27 kwietnia 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Zakłada się, że mężczyzna osiąga szczyt swoich możliwości rozwojowych między ok. 30 roku życia. Oczywiście nie dotyczy to osób trenujących, gdyż trenując sporty siłowe/sylwetkowe możesz przez kolejne 20 albo 30 lat rozwijać swoje ciało, kształtować je i zwiększać rozmiary np. ramion.

Jednak nie tylko od mięśni zależny jest rozmiar. To, co napisałam wcześniej, dotyczy oczywiście masy mięśniowej. W praktyce wygląda to tak, że z wiekiem najczęściej gromadzimy coraz więcej tkanki tłuszczowej i nawet jak nie trenujemy, to niestety stajemy się z wiekiem coraz więksi, gdyż po prostu tyjemy. 

Oczywiście w późnej starości, gdy spada nam łaknienie (jemy mniej) oraz obniża się aktywność ruchowa, zaczyna nam ubywać tkanki mięśniowej, a organizm jest w coraz gorszym stanie. Właśnie wtedy najczęściej obniża się masa ciała, a także wzrost. 

Jak widzisz, nie ma granicy, którą można poddać za ostateczną. Oczywiście pewnym ułatwieniem jest podanie czasu kiedy przestaje się rosnąć - kiedy nasze kości nie zwiększają swojej masy. Rzadko trwa to dłużej niż do 20-stki. 

Jednak tak jak napisałam na początku... rozmiar swoich ramion w sensie stawania się potężniejszym, możesz kontynuować przez kolejne 20-30 lat. 

Polecamy również: Dieta i trening na masę dla początkujących, nastolatków

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 28 kwietnia 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.