SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak długo rosną mięśnie?

Witam. Zbliżam się do 3 lat stażu treningowego. Według wszystkich ekspertów których czytałem/oglądałem główne przyrosty mięśni uzyskuje się do 3 lat stażu , pużniej są niezauważalne. Dbam o diete i treniing, a moje efekty sa niezadowalające ( są , w porównaniu do okresu z przed treningów) Co w przypadku kiedy po 3 latach zastosuje np trening split którego do tej pory nie robiłem, zmienie zakresy powtórzeń z 8-12 na 6 / 14 itp ( nowy bodziec)nawet myślałem o kalistenice. Myśle że jeśli się nie wykorzystało potencjału genetycznego w pierwszych latach, to w następnych z nowym bodźcem coś tam ruszy. Tym bardziej że zawsze wpadnie jakaś choroba lub inne okoliczności które sprawiają że na kilka tyg nie jest si ewstanie dopiąć diety/treningu na 100 %

Ludi 18 lutego 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Na wstępie powinieneś wiedzieć, że to zupełna nieprawda z tym, że efekty uzyskuje się tylko do 3 roku treningów.

Owszem, im dłuższy staż treningowy, tym efekty będą wolniejsze, ale jednak dalej będą. Inaczej przecież treningi po 3 latach ćwiczeń nie miałyby sensu, gdyż tylko utrzymywałoby się wypracowaną sylwetkę. 

Co należy zrobić?

I tutaj dobrze kombinujesz. Należy co jakiś czas całkiem zmieniać bodźce treningowe. Jak to robić? A no choćby poprzez zmianę rodzaju treningu lub zakresu powtórzeń, jak sam zauważyłeś. Można jednak też zmieniać ćwiczenia, intensywność oraz objętość treningową, tempo wykonywanych ćwiczeń, czas przerw między nimi. 

Co można zrobić poza zmianami treningowymi?

A no choćby manipulować dietą. Okresowo wprowadzać bardzo wysoką podaż białka i węglowodanów, po czym znowu na luźniejszy okres zmniejszać kaloryczność diety. Można także oczywiście korzystać z zaawansowanej suplementacji jak choćby zaawansowane formy kreatyny, czy innych suplementów okołotreningowych.

Przemek Górynowicz Zawodnik IFBB 21 lutego 2022
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.