SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak długo powinien trwać trening na siłowni?

Czy ćwiczenie 3/3.5h jest dla mnie złe? Ćwiczę już od dłuższego czasu 2,5lat (mam 15) Zauważyłem że kulturyści itp nie cwiczą tyle i zaczalem sie zastanawiac czy moze to miec negatywne skutki dla wzrostu mięśni. Jeżeli chodzi o regeneracje to mam tak rozłożony plan (push,pull,legs)że pomiedzy treningami danej pari miesniowej jest 72h regeneracji.

Mikołaj51737 02 lipca 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Po pierwsze w Twoim wieku wystarczą trzy dobrze przepracowane treningi w skali tygodnia, przy czym każda sesja nie powinna trwać wiele więcej, niż godzinę. Oczywiście pomijam tutaj rozgrzewkę. 

Podsumowując czas, jaki należy poświęcać na trening siłowy, 3,5-4h w skali tygodnia można uznać za całkowitą aktywność zalecaną dla Twojej grupy wiekowej - jednak w skali tygodnia, a nie jednego dnia. 

Jeśli trenujesz więcej, niż sugeruje się dla Twojej grupy wiekowej i poziomu zaawansowania, to nie oznacza, że osiągniesz więcej. Niestety najczęściej jest wręcz przeciwnie. 

Jest to dla mnie zupełnie oczywiste, że osoby w tak młodym wieku oczekują szybkich efektów i są zachłanne bez granic. Jednak takie podejście nie przyspieszy efektów. Odpowiedni plan treningowy dla nastolatka, chcącego zwiększyć swą masę mięśniową, został przedstawiony tutaj. Absolutnie nie ma sensu wprowadzać w nim modyfikacji oraz zwiększać jego objętości, gdyż więcej na pewno nie będzie znaczyło lepiej. 

Polecamy również: Dieta i trening na masę dla początkujących, nastolatków

Po drugie, jeśli ktoś trenuje uczciwie, używa odpowiedniego obciążenia i przykłada się do każdej serii, to po 90 minutach treningu ma naprawdę dość. Zatem jest to też pytanie, jak trenujesz? W kulturystyce nie chodzi o to, by trenować długo, tylko ciężko. Kulturystyka to nie triathlon, tylko dostarczenie odpowiedniego bodźca do wzrostu i czasu na regenerację. 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 04 lipca 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.