SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak długo mogę stosować jabłczan kreatyny?

Witam. Jak długo można stosować jabłczan kreatyny? Chciałbym wiedzieć jak długo brać kreatynę i potem jak długo przerwa? Pozdrawiam.

Ćwiczący 20 maja 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Niegdyś stosowano tylko jedną strategię przyjmowania kreatyny, a mianowicie polegała ona na 5-7 dniowej fazie ładowania, po której następowała faza podtrzymania trwająca 6-8 tygodni. 

1.

W pierwszej fazie przyjmuje się 25-30 g dziennie, w porcjach po 5 g. Oczywiście porcje te należy podzielić w ciągu dnia. 

Faza podtrzymania to tylko 5 g kreatyny dziennie, którą przyjmujemy zaraz po przebudzeniu. Ta strategia dawała bardzo szybki wzrost wagi i siły i do dzisiaj jest polecana trójboistom i zawodnikom sportów siłowych. 

Po czym stosujemy ok. 6 tygodni przerwy. 

2.

W sportach sylwetkowych natomiast zdecydowanie częściej stosowano strategie bez fazy ładowania. Co znacznie wydłużało czas suplementacji. Osoby, które zdecydowały się na ten sposób przyjmowania kreatyny, stosują 5 g kreatyny w dni wolne od treningu i dwie porcje kreatyny po 5 g w dni wolne od treningu. 

Czas trwania takiej suplementacji to ok. 3 miesiące, po czym można zastosować 6 tygodni przerwy. 

3. 

Coraz częściej jednak stosuje się niemalże całoroczną suplementację na poziomie 3-5 g, ewentualne przerwy to 4 tygodnie, po 4-5 miesiącach suplementacji. 

Ta ostatni strategia jest dedykowana osobom przyjmującym kreatynę we wszystkich innych dyscyplinach sportu, niż sporty siłowe i sylwetkowe, a także dla tych, którzy chcą brać kreatynę ze względu na ich korzyści zdrowotne. Dotyczy to równie kreatyny w formie monohydratu oraz jabłczanu. 

Koniecznie zerknij także w stanowisko ISSN. 

Polecamy również: Kreatyna - Stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia Sportowego

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 22 maja 2022
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.