SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak dawkować BCAA?

Witam. Proszę o informację o dawkowanie bcaa. Przerzuciłem się z bcaa 2:1:1 instant sfd na bcaa 2:1:1 pure allnutrition i skład jest taki sam system dawkowania też ale jedna porcja w sfd to 10 gram a w allnutrition 5 gram. Jakiej wielkości dawki lepiej stosować?

malykalbar 09 lutego 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Faktycznie producenci podają różne dawkowanie. Często wynika to z tego, gdyż jedna marka bardziej znajduje swoje miejsce dla sportowców o aspiracjach wyczynowych, a inne chcą być utożsamiane z osobami trenującymi na poziomie amatorskim. To jedna z przyczyn, dla których dawkowanie może się różnić, mimo że jest to ten sam suplement. 

Poważne różnice zachodzą także w sugerowanym dawkowaniu produktów krajowych, europejskich oraz tych z USA. Często bywa tak, że lokalne służby sanitarne (jak np. nasz sanepid) mają różne wytyczne i ograniczenia, które narzucają producentom suplementów. Przykładem może być dawkowanie kofeiny, które w USA znacznie przekracza dopuszczane dawkowanie przez polski sanepid. 

Warto wiedzieć, że dawka 5 g, jest podstawową porcją. W przypadku BCAA wyczynowi sportowcy stosują dawki nawet 20-30 g na porcję. Dotyczy to szczególnie trójboistów, których treningi bywają nieco dłuższe. Wielu z nich twierdzi, że wraz z dawką rośnie efektywność tegoż suplementu. Można jednak przyjąć, że dawka na poziomie 10 g jest wystarczającą dla osoby trenującej sylwetkowo.

Przy okazji przypomnę, najbardziej skuteczną suplementację okołotreningową. 

1. Przed treningiem

  • 10-20 g węglowodanów (carbo)
  • 5-10 g BCAA

2. Po treningu

  • 20-30 g węglowodanów 
  • ok. 20 g białka serwatkowego (25-30 g odżywki białkowej).
  • 5-10 g aminokwasów EAA
  • 3-5 g kreatyny 

Polecam także lekturę poniższego artykułu. 

Polecamy również: 9 powodów dla których warto stosować aminokwasy BCAA

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 09 lutego 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.