SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak brać kreatynę z beta-alaniną?

Witam. Czytałam ostatnio wiele pozytywnych opinii na temat stosowania beta alaniny z kreatyná. Zależy mi najbardziej na zwiększeniu siły i wydolności. Planowałam brać betę przed treningiem a kreatynę po treningu, ale wspomagać się również w dni nietreningowe. Dostałam wczoraj genlab f.i.s.t up, który teoretycznie łączy w sobie te dwa składniki. Chciałabym zapytać, czy faktycznie ten produkt jest odpowiednim zamiennikiem? Czy działanie będzie takie samo? Oraz czy mogę go stosować także w dni nietreningowe?

Kama4321 05 października 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Ani kreatyna ani beta-łatanina nie działają doraźnie, tak jak ma się to np w przypadku kofeiny, której działanie odczuwamy już po kilkunastu minutach od jej przyjęcia. 

Zarówno w przypadku kreatyny jak i beta-alaniny organizm musi się nimi nasycić. Dlatego na najlepsze efekty czekamy co najmniej kilkanaście dni. Z tego też powodu muszą być one brane regularne, aby wysoki odpowiedni poziom tych substancji utrzymywał się. Nie wiem ile kreatyny i ile beta-alaniny znajduje się w preparacie który wymieniłeś, bo jest to nieznana marka i trudno ją także ocenić. Niemniej jednak w przypadku kreatyny warto utrzymywać dawkę dzienną co najmniej na poziomie 5 g. Może być ona przyjmowana jednorazowo o dowolnej porze. 

Jeśli chodzi o beta-alaninę, to tutaj dawka może być podobna lub nieco większa, acz ze względu na pewien dyskomfort (pieczenie i szczypanie) zaleca się przyjmowanie jej w dwóch lub nawet trzech porcjach dziennych. Każda z tych porcji to ok 2-3 g. 

Dlatego przede wszystkim skoncentruj się na zapewnieniu codziennej dawki na poziomie, który napisałam wyższej, czyli co najmniej 5 g kreatyna i co najmniej 6 g beta-alaniny. 

O walorach takiego połączenia poczytasz w poniższym artykule. 

Polecamy również: Co do kreatyny…? Beta alanina!

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 05 października 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.