SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Izotek - wpływ na masę mięśniową

Witam, przychodzę z pytaniem dotyczącym Izoteku. Chciałbym się dowiedzieć (może jest ktoś w stanie pomóc) czy codzienne dawkowanie Izoteku 20-40mg mogę łączyć z wysiłkiem fizycznym. Trenuję 3 razy w tygodniu treningi fbw. Izotek biorę od około 3 miesięcy. Na siłownię wróciłem około miesiąc temu po dłuższej przerwie i nie zamierzam aktualnie rezygnować. Dlatego też pytam czy lek ten ma negatywny wpływ na rozwój masy mięśniowej? czy utrudni mi on uzyskiwanie efektów, postępów? Do tej pory nie odczułem żadnych skutków ubocznych. Jeszcze mam krótkie pytanie dotyczące kreatyny, czy mogę ją łączyć z izotekiem? W internecie jest bardzo dużo podzielonych opinii więc stwierdziłem że może tutaj zapytam. Z góry dzięki za odpowiedzi ;)

qwerty 04 lipca 2022
Ekspert odpowiada

W trakcie leczenia izotekiem zalecana jest raczej duża ostrożność w serwowaniu aktywności ruchowej. Ciężkie treningi siłowe są tutaj najczęściej odradzane. O co chodzi...

Otóż badania pokazały, że nawet u 60% osób leczonych izotekiem pojawiają się efekty niepożądane działania tego leku w obrębie tkanki mięśniowej. Wprawdzie w przypadku 50% leczonych są to tylko bóle mięśniowe, ale w przypadku 40% bólom tym towarzyszy podwyższony poziom markerów rozpadu włókien mięśniowych. Jak wykazano w badaniach, problem rozpadu włókien mięśniowych dotyczy głównie mężczyzn, a szczególnie mężczyzn wysoko aktywnych fizycznie. U około 5% leczonych pojawia się rabdomioliza, czyli gremialny rozpad włókien mięśniowych, który jest niebezpieczny dla zdrowia z uwagi na zblokowanie nerek zawartością rozpadających się włókien mięśniowych. A główną przyczyną rabdomiolizy pojawiającej się w efekcie terapii z użyciem izoteku, jak ustalono w badaniach, jest w pierwszej kolejności nadmierny wysiłek fizyczny, jak przykładowo przy wyczynowym uprawianiu jakiejś dyscypliny sportowej. 

Jeżeli natomiast chodzi o kreatynę, to nie zaleca się jej łączenia z izotekiem z dwóch powodów: otóż suplementacja kreatyny może prowadzić do wzrostu poziomu DHT i CK. DHT to męski hormon płciowy, dihydrotestosteron, który aktywuje gruczoły łojowe i sprzyja trądzikowi. Jest to jednak o tyle mało istotne, że wpływ suplementacji kreatyny na wzrost poziomu DHT jest w rzeczywistości minimalny i często nawet kwestionowany. Większym problem jest wpływ kreatyny na wzrost poziomu kinazy kreatynowej (CK), gdyż wzrost poziomu tego enzymu we krwi jest również jednym z niepożądanych efektów działania izoteku. A nazbyt wysoki poziom CK we krwi może skutkować zaburzeniami jej krzepliwości i skłonnościami do krwotoków. Poza tym obowiązuje zasada, że jeżeli ktoś jest aktualnie leczony farmakologicznie, nie powinien włączać jakiegokolwiek nowego środka, nawet suplementu diety, bez wiedzy i zgody lekarza prowadzącego jego przypadek. Chodzi tutaj właśnie między innymi o ewentualne interakcje. 

Proponuję Ci także, abyś przeczytał moją odpowiedź na podobne pytanie, bo może skorzystasz z mojej porady, oczywiście po konsultacji z lekarzem, dotyczącej naturalnej alternaty dla izoteku z postaci laktoferyny, cynku i witaminy E:

https://zapytaj.sfd.pl/izotek-a-kondycja-i-regeneracja-po-treningu-q2746     

 

Sławomir Ambroziak Farmakolog 06 lipca 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.