SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ile stosować kreatyny dziennie? Jaka dawka dla początkującego

ile przyjmowac kreatyny dziennie porcje miarka? dopiero zaczynam i nie znam sie

ttttt 28 November 2020

Co to jest kreatyna?Ekspert odpowiada

Witaj!

Kreatyna, to bardzo dobry wybór na początek przygody z suplementacją. Jest to jeden z tych suplementów, którego działanie trudno poddać w wątpliwość. 

Nie podałeś jaki konkretnie produkt kreatynowy posiadasz, więc nie jestem w stanie powiedzieć czy jedna "miarka" będzie odpowiednia. Natomiast na opakowaniu powinieneś mieć podane ile gram odpowiada właśnie jednej miarce. 

Cykl kreatynowy.

Przyjmuje się, że w czasie cyklu kreatynowego odpowiednią dawką będzie 5 g w dzień bez treningu, którą przyjmować możesz rano.
Natomiast w dzień, kiedy idziesz na siłownię przyjmuj 2 razy po 5 g. Może to być jedna porcja rano oraz druga przed lub po treningu. Nie powinno to robić wielkiej różnicy. I najprawdopodobniej właśnie te 5 g, to będzie 1 miarka Twojego suplementu. 

Takie cykle kreatynowe przeprowadza się najczęściej przez okres około 3 miesięcy.

Stała suplementacja kreatyną. 

Inną metodą suplementacji kreatyną jest jej stała podaż. Czyli nie robi się 3-miesięcznych cykli, a bierze się ją przez cały rok, ale w mniejszej dawce. Jaka metoda jest lepsza? To zależy. Informacji na ten temat możesz zasięgnąć w poniższym artykule. 

Polecamy również: Kreatyna - cykl czy stała suplementacja?

Różne formy kreatyny. 

Jeśli chodzi o samą formę kreatyny, to na początek przygody najlepiej pójść w stronę monohydratu lub jabłczanu. Natomiast przy kolejnych cyklach można sięgnąć po bardziej zaawansowane produkty, jak stacki kreatynowe. Prócz kilku form kreatyny w składzie najczęściej znajduje się szereg innych substancji między innymi wspomagających trening siłowy (bierze się je wtedy przed treningiem) czy też regenerację (suplementowane po treningu). W sklepie znajdziesz ich naprawdę szeroki wybór. 

Łukasz Pszczołowski Zawodnik IFBB 29 November 2020
0