SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ile powinienem jeść białka? Czy mogę stosować odżywkę białkową?

mam pytanie mam wage 48 na 165 wzrostu czy białko mogę brać czy dieta i wtedy białko dopiero zaczynam ćwiczyć w domu z hantlami

henio22 01 October 2020

Co to jest odżywka białkowa?Ekspert odpowiada

Witaj!

Zacznę może od tego, że warto ułożyć sobie dietę i starać się jej trzymać. Niezależnie od tego, czy jesteś już zaawansowany, czy dopiero zaczynasz ćwiczyć. Nawet jeśli nie w 100%, to i tak będzie to lepsze niż jedzenie "na oko".  Domyślam się, że Twoim celem jest rozbudowa masy mięśniowej. W tym wypadku białko oczywiście będzie ważne, ale głównym czynnikiem warunkującym wzrost masy będzie dodatni bilans kalorii.

Zachęcam do zapoznania się z naszymi artykułami, i na końcu kalkulatorem kalorii.

Polecamy również: Zdrowe odżywianie - jak zacząć? Podstawy żywienia dla początkujących

oraz

https://www.sfd.pl/art/Dietetyka_i_zdrowe_odżywianie/Dieta_na_masę:_Co_jeść_na_masę_-a2591.html

https://www.sfd.pl/art/Kalkulatory/Kalkulator_kalorii_BMR-a3734.html

Ile białka potrzebuję? 

Jeśli postanowisz już trzymać dietę, to wartość białka powinna wynosić od 2 do 2,5g na kilogram masy ciała. Podejrzewam, że jesteś ektomorfikiem, więc skłaniałbym się do tej niższej wartości. W Twoim przypadku, będzie to więc ok 95g białka dziennie. Podziel tą ilość na posiłki, i zobacz, gdzie nie dasz rady dostarczyć białka z pożywienia. W tym przypadku idealnie sprawdzi się odżywka białkowa. Poza tym, na pewno dobrym wyborem będzie stosowanie jej bezpośrednio po treningu siłowym, ponieważ wtedy potrzebne jest nam białko o jak najszybszym czasie wchłaniania.  

Przemek Górynowicz Zawodnik IFBB 02 October 2020
0