SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ile brać białka przed i po treningu?

Ile białka brać po treningu a może przed?

### 26 October 2020
Ekspert odpowiada

Witaj!

Nie sprecyzowałeś dokładnie pytania, czy chodzi Ci o ogólny poziom białka w diecie, który powinen znajdować się w posiłku przed/po treningu, czy może o samo uzupełnienie w formie odżywki białkowej po treningu? Niżej w skrócie poruszę obie te kwestię. 

Każda osoba aktywna powinna zadbać o dostarczenie większej ilości białka w swojej diecie. Najlepiej jeśli będzie to ilość ok 2-2,5g białka na każdy kilogram masy ciała.

Produktami bogatymi w białko są: chude mięsa, ryby, jaja, nabiał w tym chude sery, nasiona roślin strączkowych oraz odżywki białkowe. 

Odżywki białkowe mogą być stosowane jako szybkie i łatwe uzupełnienie białka w dowolnym posiłku oraz jako uzupełnienie po treningu. 

Więcej na temat odżywek białkowych przeczytasz w poniższym artykule. 

Polecamy również: Czy koktajle proteinowe pomagają schudnąć i stracić tłuszcz z brzucha?

Przed treningiem zjedz pełnowartościowy posiłek, który będzie zawierał źródło białka czyli mięso lub ryby lub odżywka białkowa do tego węglowodany i może być mała ilość tłuszczy. Od razu po treningu polecam odżywkę białkową 40g ponieważ posłuży nam jako szybkie uzupełnienie aminokwasów po treningu. Natomiast po 60-90' najlepiej zjeść tradycyjny posiłek w którym będzie znajdowało się białko (np. ryba lub mięso), do tego jakiś ryż, kasza i odrobina warzyw. 

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć czym różni się koncentrat białka serwatkowego od izolatu białka serwatkowego, to polecam lekturę poniższego artykułu. 

 

https://www.sfd.pl/art/Suplementy/Izolat_czy_koncentrat_białka_Białko_serwatkowe_czy_serwatka_białkowa_-a4316.html

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to możesz kontynuować rozmowę poprzez otrzymany link w mailu. 

Pozdrawiam,

Mariusz Ż. 

Mariusz Żaba IFBB PRO 26 October 2020
0