SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ginekomastia

Czesc, od urodzenia mierze sie z nie dużą, ale jednak widoczną ginekomastią. Wysmiewanie z tego powodu w dziecinstwie jakos przezylem, ale odkad zaczałem cwiczyć regularnie na silowni, by zbudowac fajną sylwetkę zaczęło mnie to troche denerwować, że mimo litrow wylanego potu i wielu wyrzeczeń nie moge uzyskać upragnionego efektu. Stąd pytanie: Czy da sie nieoperacyjnie jakoś jej pozbyć? Slyszałem ze istnieją maście które radzą sobie z małymi przerostami gruczołu. Chciałbym sie głownie dowiedzieć jak ze skutecznościa takich preparatów oraz jakie sa ewnentualne skutki uboczne ich stosowania. Z góry dzięki

Arel 27 marca 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Ginekomastia to przerost gruczołów sutkowych, który następuje zazwyczaj w wieku młodzieńczym, gdy przechodzimy wiek dojrzewania i tzw. "burzę hormonalną".

Niestety w wieku młodzieńczym nie leczy się nikt z nas hormonalnie i pewne zmiany fizjologiczne, jakie zachodzą w naszym ciele, muszą przejść przez swój naturalny tok rozwojowy. Jeżeli sutki rozrosły się za małolata, to obecnie nic już z tym nie zrobisz, a gruczoły po prostu trzeba wyciąć chirurgicznie. 

Na SFD.PL w dziale zdrowie mamy pokaźną grupę wsparcia, gdzie możesz uzyskać pełne info odnośnie do zabiegu, polecanych lekarzy itd
https://www.sfd.pl/GINEKOMASTIA_cz._4-t1054202-s641.html#post-19895093

Inaczej by było w przypadku lipomastii. Jeżeli byłaby to tkanka tłuszczowa, to istniałaby duża szansa na to, aby coś poradzić. 

Polecamy również: Co to jest Lipomastia? Skąd się bierze i jak się jej pozbyć?


Dobrze przeprowadzona redukcja, zabiegi kosmetyczne, ewentualne kremy wyszczuplające, które pomagają w ujędrnieniu skóry i efekt na pewno by był zadowalający. Natomiast w przypadku ginekomastii tkanka gruczołowa jest powiększona i nie mamy możliwości dostania się do niej w taki sposób, aby wykonać trening zmniejszający jej objętość itd. 

Co warto wiedzieć?

Dobrym pomysłem uzupełnienia info jest wykonanie badania USG sutków, aby ocenić stopień rozrostu tkanek oraz wykonać podstawowe badania hormonalne, by ustalić, czy na poziomie hormonalnym jest wszystko w porządku. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 28 marca 2022
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.