SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Gainer czy kreatyna - co lepsze na masę?

Siema. Mam 16 lat waga 63 kg wzrost 175cm. Chce rozpocząć tworzenie ładnej sylwetki. Obecnie jestem chudy i szukam jakiegoś suplementa by się wspomóc przy treningach domowych. Skupiłem uwagę na gainerze i kreatynie. Który z tych dwóch jest lepszy (szybsze efekty i bezpieczniejszy) by budować BEZTŁUSZCZOWĄ masę ciała. Znalazłem informację że z gainerem można przesadzić i rozwinąć mase tłuszczową. Mi zależy tylko by mieć więcej w barkach itp ( ogólnie ładniejsza sylwetka tzw. Plażowa )ale więcej mięśni a nie tłuszczu. Który produkt byście mi przeznaczyli dla lepszych efektów. Powtarzam że boje sie przytyć tłuszczowo a chę być większe mięśniowo (bez przesady). Dziękuję.

Michu 21 June 2022
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Jest to bardzo dobry wiek na rozpoczęcie przygody z treningiem siłowym, którego celem jest kształtowanie sylwetki. 

Zakładając, że jesteś obecnie szczupły, tzn. masz nieduży poziom tkanki tłuszczowej, to z całą pewnością można powiedzieć, że możesz zacząć od budowania masy mięśniowej. Natomiast osoby początkujące, które mają już jednak oponkę na brzuchu, zawsze muszą zaczynać od redukcji, a dopiero później brać się za masę. 

W tej chwili istotne jest dla Ciebie uzyskanie tzw. nadwyżki energetycznej i dostarczenie odpowiedniej ilości białka. I tutaj faktycznie dobrym pomysłem będzie zastosowanie odżywki typu gainer, gdyż może ona ułatwić dostarczenie do organizmu zarówno wspomnianego białka, jak i kalorii. 

https://potreningu.pl/kalkulatory/bmr

Jeśli chodzi o ryzyko przytycia w kontekście wzrostu tkanki tłuszczowej, to wszystko zależne jest od tego, jak dużą nadwyżkę kaloryczną będziesz miał w diecie. Równie dobrze możesz złapać za dużo tłuszczu, stosując tylko tradycyjne produkty, jak i nawet tracić na wadze zjadając spore ilości gainera. Wszystko jest zależne od ogółu kalorii w diecie. Dlatego zawsze warto sprawdzić swoje zapotrzebowanie, np. używając naszego kalkulatora, a następnie zaplanować sposób odżywiania i trzymać się codzienne takiego samego spożycia. 

W temacie kreatyny - jest to najskuteczniejszy suplement o szerokim wpływie na naszą kondycję, a także działaniu prozdrowotnym, więc trudno mówić o skutkach ubocznych związanych z jej stosowaniem. Jeśli będziesz stosował ją w dawce ok. 5 g dziennie, to przyspieszy ona rozwój Twoich mięśni i w żaden sposób nie będzie zagrażała Twojemu zdrowiu. Stosując gainery według wskazania producenta również w żaden sposób nie zagrażasz swojemu zdrowiu. 

Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie jednak zapoznanie się z naszą kompleksową strategią dla nastolatków (dieta i trening) i wdrożenie jej na co najmniej kolejny rok. Znajduje się ona tutaj. 

Polecamy również: Dieta i trening na masę dla początkujących, nastolatków

Agata Bugorska Trener personalny 22 June 2022
0