SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Enzymy trawienne - wzdęcia, gazy

Kupiłem enzymy trawienne od pewnej firmy, dość polecane, w sumie działają, tylko nie tak jakbym chciał. Po wzięciu tabletki bardzo szybko pojawia się dziwne uczucie, wzdęcia, klucha w żołądku, oraz uciążliwe gazy. Myślałem, że mi to nieco pomoże jeść, a niestety po wzięciu wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie, czy tak właśnie działają enzymy trawienne? Dodam, że testowałem je raczej w środku dnia, może powinienem je brać po prostu na noc? Ma ktoś doświadczenia z tego typu suplementem? Jeżeli tak, to w jaki sposób na was działa?

evil987 31 sierpnia 2021
Ekspert odpowiada

Trudno tutaj dokładnie coś powiedzieć, nie znając składu tego produktu oraz przyczyny, dla której zacząłeś suplement ten stosować. Generalnie jednak najważniejszymi składnikami suplementów enzymów trawiennych są enzymy proteolityczne, czyli te z nich, które trawią białka.

Konieczność wysokiego spożycia białka jest bowiem problemem w sporcie, a w szczególności w dyscyplinach siłowych i sylwetkowych. Już samo białko jest relatywnie dość ciężkostrawnym składnikiem pokarmowym, a dodatkowo wysiłek sportowy może ograniczać zdolności trawienne naszego układu pokarmowego.

Tak więc nierzadkim problemem bywają w tej sytuacji tzw. objawy niestrawności, takie jak nudności, zgaga, odbijanie się, wymioty, biegunki i gazy. Dotyczy to szczególnie spożycia wysokich porcji białka pod postacią ciężkostrawnych pokarmów mięsnych. W takich przypadkach suplementy enzymów trawiennych powinny być rzeczywiście pomocne.

https://sklep.sfd.pl/Szukaj.aspx?q=enzymy

Ogólnie rzecz biorąc, suplementy enzymów trawiennych są środkami zazwyczaj dobrze tolerowanymi przez organizm, niemniej zawsze trzeba się liczyć z wystąpieniem indywidualnej reakcji nietolerancji jakiegoś składnika danego produktu. Jeżeli chodzi konkretnie o enzymy trawienne, to znane mi się zgłaszane przypadki nietolerancji bromelainy - trawiennego enzymu proteolitycznego pochodzenia roślinnego, ekstrahowanego zazwyczaj z ananasa. A objawy nietolerancji pokarmowej są właśnie podobne do przedstawionych przez Ciebie w pytaniu. Problem ten dotyczy osób ogólnie nietolerujących surowego ananasa. Nie wiadomo więc, czy chodzi tutaj konkretnie o bromelainę, czy też jakieś inne składniki ananasa, które mogą towarzyszyć bromelainie w ekstraktach z tego owocu. Nie ma to jednak większego znaczenia. 

Tak więc sprawdź, czy stosowany przez Ciebie suplement zawiera bromelainę, a tak generalnie to trzymaj się zasady, że jeżeli jakiś suplement nam nie służy, to po prostu go odstawiamy - i już. Nie ma bowiem sensu się męczyć, jeżeli dany suplement nie spełnia naszych oczekiwań lub nawet pogarsza nam komfort egzystencjalny.       

Sławomir Ambroziak Farmakolog 01 września 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.