SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dysproporcja między górnymi a dolnymi partiami ciała - porady

Witam, Mam taki problem iz z natury jestem bardzo szczuply ale gralem w pilke okolo 8 lat i teraz wyglada to tak ze nogi mam spore,bardzo dobrze rozbudowane a gorna partie ciala wrecz przeciwnie wiec musze prosic o rady. Chodze na silownie ale niezbyt wiem czy powinienem cwiczyc nogi bo zalezy mi ma tym zeby gorna partie zrownac z dolna.

Anonim 29 sierpnia 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Piłka nożna należy do sportu, który posiada bardziej charakter wytrzymałościowy, niż siłowy. Więcej w nim biegania, które połączone jest z umiejętnościami technicznymi i sprawnością ciała, aniżeli z wysiłkiem typowo siłowym.

Oznacza to, że na siłowni, Twoje mięśnie nóg otrzymają zupełnie nowego, innego bodźca, niż to, co było im serwowane na treningu piłkarskim.
W mojej opinii powinieneś uwzględnić w swoim planie treningowym nogi. Jeżeli faktycznie dysproporcja jest spora, to ogranicz się jedynie do kilku podstawowych ćwiczeń, które utrzymają ich dobra formę. 

Polecamy również: Jak trenować nogi? Trening nóg - zasady

Musisz też pamiętać, że trening siłowy dolnych partii ciała, również będzie wpływał na kształtowanie górnej części sylwetki. Wiele ćwiczeń na nogi, wykorzystuje do pomocy np. mięśnie brzucha, czy dolnego odcinka grzbietu, które są również wzmacniane. Co więcej, silne nogi pomogą Ci też rozwijać górę. 

Podsumowując

Nie rezygnuj całkowicie z treningu nóg. 
Nie wiem, jakim planem chcesz trenować, jednak zostawiłbym sobie w planie treningowym, chociażby przysiady, czy np. martwy ciąg na prostych nogach, aby wzmacniać czwórki i tylną taśmę ud wraz z pośladkami - są one ważne dla naszej postury i stabilizacji.

Jeśli dobudujesz trochę masy mięśniowej w górnej części ciała, to zobaczysz, że duże i masywne nogi dodają efektu jeszcze bardziej umięśnionej sylwetki. Wtedy patrząc na takiego osobnika, mamy wrażenie, że jest dużo większy.

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 29 sierpnia 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.