SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dyskopatia po lewej stronie na poziomie l3-l4. Jakie ćwiczenia mogę wykonywać na plecy?

Planuje wrócić na siłownię , jednak ze względu na kontuzję nie moge wykonywać wszystkich ćwiczeń , mój problem dotyczy dyskopatii po stronie lewej na poziomie l3-l4. Jakie ćwiczenia mogę wykonywać na plecy?

Marcin 28 maja 2021
Ekspert odpowiada

Witaj.

Dyskopatia jest chorobą przewlekłą związaną z uszkodzeniami krążków międzykręgowych. 

Dolegliwości, jakie towarzyszą przypadłości, powiązane są z poziomem uszkodzenia krążka oraz z występowaniem tzw. wypuklin. Twoje uszkodzenie, na poziomie L3-L4 mogą dawać wrażenie bólowe do posladka - jego górnej części, ale także do uda czy łydki w przedniej strony nogi. 

Napisałeś nam, że jest to kontuzja, czyli domniemam, że sprawa jest dość świeża. 
W przypadku zmian na poziomie odcinka lędźwiowego należy unikać ćwiczeń wykonywanych w pochyleniu tyłowia - wszelkie formy wiosłowania, ale również tutaj trzeba unikać obciążenia osiowego, jak martwy ciąg i przysiady.  

Stopień zaawansowania uszkodzeń danego krążka będzie z kolei wpływał na to, w jakim zakresie ruchu można wykonywać inne ćwiczenia (bo czasem można wykonać dane ćwiczenie, ale nie w pełnym zakresie).

Jakie ćwiczenia na plecy?

Przede wszystkim wybierz takie ćwiczenia, w których pozycja ciała jest ustabilizowana. Oznacza to, że w niektórych przypadkach dopuszczalne będzie wykonywanie np. wiosłowania hantlą, pod warunkiem, że krążki nie są w opłakanym stanie. Inne ćwiczenia, to wszelkiego rodzaju przyciągania na maszynach typy hammer, gdzie jesteśmy w stanie oprzeć klatkę piersiową, a sam ruch wykonywać jedynie poprzez przyciąganie. 

Jeżeli chodzi o podciąganie na drążku, czy ściągania wyciągu górnego, tutaj trzeba uważać, aby ruch nie był prowadzony całkowicie pionowo. Wbrew pozorom wisząc na drążku i wykonując podciąganie, kręgosłup nie będzie się rozciągał. Większość ćwiczeń wymaga jednak metody prób i błędów co oznacza, że ewentualne dolegliwości bólowe na treningu, czy po jego zakończeniu będą sygnałem, że dane ćwiczenie nam nie służy. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 29 maja 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.