SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dobór odpowiednich witamin dla początkującego na siłowni

Witam. Jakie witaminy kupić gdy moja droga ze sportem, ćwiczeniami się zaczyna? Mam 20 lat ważę zaledwie niecałe 60kg i chciałbym w przyszłości przytyć i wyrzeźbić swoją sylwetkę. Poproszę o konkretne witaminy.

3010 25 October 2020
Ekspert odpowiada

Do przyrostu masy ciała niezbędne są białka i kalorie, ale oczywiście również witaminy i minerały. Z drugiej strony już samo podjęcie aktywności fizycznej zwiększa zapotrzebowanie naszego organizmu na białko i kalorie oraz witaminy i minerały. Jeżeli rozpocząłeś więc treningi, zapotrzebowanie Twojego organizmu na witaminy mogło wzrosnąć już nawet 3-krotnie. Oczywiście nie jest łatwo uzupełnić do optymalnego poziomu witaminy jednie poprzez zrównoważoną dietę. Tym bardziej, że dzisiejsze środki spożywcze, z uwagi na techniki agrarne i przetwórcze, zawierają zwykle dużo mniej tych mikroskładników pokarmowych, jak informują nas tabele wartości odżywczych. Zadanie to ułatwiają nam właśnie suplementy mineralno-witaminowe. Tak więc decyzja o włączeniu ich do diety w momencie rozpoczęcia systematycznych treningów jest bardzo dobrym wyborem. 

Na początek proponowałbym jakiś ogólnych suplement mineralno-witaminowy, taki jak przykładowo Vita-Min Complex Sport. Taki suplement da Ci pewność, że dostarczasz organizmowi podstawowe, niezbędne przy wysiłku witaminy i minerały w ilościach pokrywających optymalne zapotrzebowanie na nie. Ponieważ jednak ogólne suplementy mineralno-witaminowe zawierają zwykle umiarkowane dawki witaminy D3 i nie zwierają witaminy K2, a witamin tych potrzebuje nasz organizm do rozwoju formy w nieco większych ilościach, dlatego warto sięgnąć dodatkowo po jakiś suplement typu D3+K2, taki jak przykładowo oferowany przez SFD Nutrition. A ponieważ mamy sezon grypowy, dlatego przydatne byłyby też większe dawki witaminy C, które można dostarczać takim suplementem, jak Vitamin C 1000 SFD Nutrition. W przypadku witaminy C należy jedynie pamiętać, jeżeli ćwiczysz z myślą o rozwoju muskulatury, aby przyjmować ją w poprze oddalonej od treningu, albowiem stosowana bezpośrednio przed lub po treningu może spowalniać proces przyrostu umięśnienia.    

Sławomir Ambroziak Farmakolog 26 October 2020
0