SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dieta trójboisty, trójbój siłowy a odżywianie

Witam. W moim przypadku spożywanie dużej ilości węglowodanów wiąże się ze wzrostem masy ciała. Jak to wypośrodkować, aby dostarczać odpowiednią ilość kalorii podczas wysiłku a nie utyć i nie przejść do mniej korzystnej kategorii wagowej? Czy odwodnienie przed ważeniem do dobry pomysł dla trójboisty?

Kacper96 24 września 2020
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przede wszystkim - znasz swoje zapotrzebowanie kaloryczne? Jeśli nie, obliczysz je tutaj:

Polecamy również: Kalkulator kalorii BMR

Jeśli znasz już swoje zapotrzebowanie, to powinieneś ustalić dietę tak, aby być na niewielkim plusie kalorycznym. Będąc na deficycie, bardzo ciężko jest budować siłę, ale nie musisz być też na ogromnym plusie (co wiązałoby się z dużym wzrostem masy ciała, czego chcesz uniknąć). W treningu siłowym tak naprawdę najważniejszy jest CUN (centralny układ nerwowy), a nie masa mięśniowa sama w sobie.

Co robić przed ważeniem?

Na pewno odwodnienie nie jest dobrym rozwiązaniem. Wypłukując z siebie sód, potas, i inne minerały, siła na pewno mocno spadnie. Możesz natomiast na ok 7 dni przed ważeniem podmienić kalorie z części węglowodanów na tłuszcze. 1g węglowodanów wiąże 4g wody, więc automatycznie pozbędziesz się zbędnej wody z organizmu. Bilans kaloryczny się nie zmieni, więc siła nie spadnie. 

Co po ważeniu?

Częstym zabiegiem, mającym na celu chwilowe zwiększenie siły organizmu, jest ładowanie węglowodanami. Wykonuje się je bezpośrednio po ważeniu, kiedy wzrost wagi nie jest już istotny. Ilość węglowodanów spożyta w ciągu 24h sięga nawet 10g na 1 kg masy ciała zawodnika. Wybiera się głównie produkty przetworzone, z wysokim indeksem glikemicznym, ale i w miarę lekkostrawne. Skorzystać można także z odżywek typu carbo.

Przemek Górynowicz Zawodnik IFBB 25 września 2020
1
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.