SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dieta, trening, suplementacja przy Hashimoto

Witam. Nietypowa sprawa, bo pisze z zapytaniem w imieniu siostry. Lekarze stwierdzili Hashimoto, bierze eutyrox o dawce 68. Narzeka na złe samopoczucie, rozdrażnienie, problemy z utrzymywaniem wagi, wody, ogólnie bałagan, a wizyty i porady lekarskie raczej zbyt wiele nie pomagają, więc pomyślałem, że zapytam tutaj, bo wiem , że są osoby które mają sporo wiedzy..

Kkrzychu93 20 October 2020
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Dolegliwość ta naprawdę utrudnia życie i dotyczy ona wielu aspektów funkcjonowania. Część osób myśli, że problem dotyczy tylko tarczycy, a tak naprawdę jest to choroba całego organizmu. Nie oznacza to jednak, że siostra jest na przegranej pozycji i choć z pewnością takim osobom jest znacznie trudniej być w kondycji i dobrej formie, to jednak jest to wykonalne.

Dieta i aktywność fizyczna

Na pewno należy zacząć od diety i sprawdzić, których produktów organizm siostry nie toleruje, gdyż właśnie ta nietolerancja może objawiać się zmęczeniem i złym samopoczuciem. Prawda jest taka, że im więcej testów pokarmowych przeprowadzicie, tym większa szanse aby od strony żywieniowej powiodło się. 

Z pewnością źródłem problemu może być też stres, który należy eliminować w miarę możliwości. 

We wszystkim co robi siostra musi być zachowany umiar. Z jednej strony dieta powinna być "czysta", tzn. pozbawiona produktów, które powodują ogniska zapalne, żywności przetworzonej, cukru rafinowanego i fast foodów. Z drugiej strony, należy dbać o jej różnorodność, jednocześnie pamiętając by nie schodzić zbyt nisko z kaloriami. Jeśli decydujemy się obniżać wagę (odchudzać się), to deficyt kaloryczny musi być naprawdę niewielki. 

Trening zawsze jest drugim elementem, który decyduje o skuteczności odchudzania i nie zastąpi on odpowiedniej diety. Jednak podobnie jak dieta, trening nie może być zbyt mocno obciążający. Nie można się forsować, acz oczywiście fajnie aby były to ćwiczenia siłowe, bez specjalnego przeciążania się + dodatkowo w miarę energiczne spacery. 

Suplementy 

Jeśli chodzi o suplementy, to w wielu przypadkach mogą pomóc enzymy trawienne i to właśnie one są najczęściej polecane przy tej dolegliwości. 

Betaina HCL Pepsin

Warto włączyć do swojej suplementacji witaminę D3, selen, witaminy z grupy B oraz cynk, gdyż niedobory i na tym polu mogą pogłębiać problem. 

Mimo, że wizyty u lekarza nie zawsze przynoszą efekty, to jednak warto regularnie korzystać z pomocy lekarzy - specjalistów.

 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 20 October 2020
0