SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dieta i trening przy chorej wątrobie.

Dzień dobry, choruje na autoimmunologiczne zapalenie wątroby i oczekuje na przeszczep wątroby, przy 170cm ważę 46kg, bardzo bym chciała przytyć aby wyglądać troche lepiej. Chciałabym prosić o jakieś wskazówki na temat odpowiedniej diety w tym przypadku, może jakieś białko odżywcze? Sama już nie wiem. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Małgosia

Anonim 18 kwietnia 2021
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Niestety przy tak poważnej dolegliwości nie możemy zasugerować konkretnego menu i rozpiski dietetycznej. Niestety nie możemy się podjąć tej odpowiedzialności. Mimo że teoretycznie sprawa jest prosta i oczywista, gdyż aby zwiększyć wagę, w każdej sytuacji należy być na tzw. dodatnim bilansie energetycznym, tzn. że musisz dostarczać więcej kalorii, niż spalasz w skali każdego dnia. 

Dla orientacji możesz sobie to sprawdzić przy pomocy naszego kalkulatora. 

kg
cm
lat

W treningu siłowym, który ukierunkowany jest na wzmocnienie mięśni i ich rozwój nie powinno się dostarczać mniej niż 1,5 g białka na każdy kilogram masy ciała. Jednak Ty nie możesz podjąć takiej decyzji bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Odżywki białkowe są świetnym, bezpiecznym i lekkostrawnym źródłem białka, ale trudno powiedzieć, jaki poziom białka będzie w Twoim przypadku bezpieczny. Być może odżywki białkowe będą nawet bardziej neutralne dla wątroby niż mięso, ale nie chcę decydować za lekarza. 

To samo dotyczy suplementu, który jest najczęściej stosowany przez sportowców, czyli kreatyna. 

Tak czy inaczej, chcąc budować mięśnie, musimy trenować siłowo co najmniej 3 x w tygodniu. Najlepiej w systemie FBW. Taki trening znajdziesz tutaj. 

 

Polecamy również: Gotowa dieta odchudzająca i trening z hantlami dla nastolatka

Tren trening jest także bardzo dobry dla kobiety. 

Podsumowując

Skonsultuj z lekarzem, czy w obecnej sytuacji możesz podjąć tego typu aktywność fizyczną, czy dodatni bilans kaloryczny jest u Ciebie wskazany i jaki poziom białka możesz zastosować. Wiem, że w niektórych dolegliwościach wątroby podnosi się poziom białka w diecie, ale w niektórych się także obniża. 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 18 kwietnia 2021
0

Dziękuję bardzo za szybką i pełną satysfakcji odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

Anonim 18 kwietnia 2021
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.