SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dieta białkowo-tłuszczowa czy ma sens?

Cześć. Co sądzicie o diecie opierającej się w głównej mierze na Białku i tłuszczach a węglowodany tylko i wyłącznie z owoców?

SzymonM04 18 February 2021
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Przede wszystkim punktem wyjścia musi być określenie celu. Jeśli planujesz redukcję wagi, to diety niskowęglowodanowe lub ketogeniczne, mogą się sprawdzić. Jednak wybór ten, wcale nie jest jedynym słusznym rozwiązaniem. O ile takie diety mogą mieć lekką przewagę, to nie zawsze i nie w przypadku wszystkich osób. 

Dla osób odchudzających się najważniejszy jest ujemny bilans kaloryczny, tzn. że musisz jeść poniżej zapotrzebowania, rezygnacja z żywności przetworzonej i tej zawierającej cukier, stała liczba posiłków, niepodjadanie między posiłkami. Ważne też, aby wybrać taki model żywieniowy, który będziesz w stanie utrzymać w jak najdłuższym przedziale czasowym. 

Gdy Twoim celem jest budowanie masy mięśniowej, to tutaj przeciwnie bardziej skuteczne mogą okazać się diety z przewagą węglowodanów. Budowanie mięśni na dietach tłuszczowych jest trudniejsze. 

Jest jeszcze trzeci cel. Dieta, która ma pozwolić na uzyskanie optymalnej wagi ciała, przy jednoczesnym korzystnym wpływie na zdrowie. 

Ranking takich diet zaprezentował nasz ekspert, a link do tego artykułu przedstawiam Ci niżej. 

Polecamy również: 3 najlepsze diety na odchudzanie. Najlepsza dieta odchudzająca

Kolejnym artykułem, który powinien Cię zainteresować, jest szczegółowy przewodnik po dietach, o które pytasz (z naciskiem oczywiście na dietę ketogeniczną). 

Polecamy również: Dieta ketogeniczna: rodzaje, jadłospis - przewodnik dla początkujących

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 18 February 2021
1