SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dieta a trening cardio, czy dzięki cardio szybciej chudniemy

Jestem na diecie i mam treningi kardio z siłowymi. Przez co nie wiem czy nie lepiej siłowych zamienić na cardio, bo podobno dzięki cardio szybciej chudniemy.

000 04 lutego 2021
Ekspert odpowiada

Witaj, 

Zdecydowanie nie warto. Podczas treningów siłowych wykorzystujemy znacznie większą objętość treningową oraz intensywność. W tym aspekcie nie ma porównania do treningu aerobowego. Jednoznacznie można stwierdzi, że trening siłowy lepiej sprawdza się w celu spalania tkanki tłuszczowej niż trening aerobowy.

Aktywność o charakterze aerobowym jest drugorzędna, jednak może być pomocna w trakcie redukcji. Pomaga bowiem zwiększyć wydatki energetyczne w ciągu dnia. Nie jest to jednak najlepszy sposób na skuteczną redukcję. Ćwiczenia cardio należy traktować jedynie jako dodatek w spalaniu kalorii, a nie jako główny punkt. 

Polecamy również: Jak pozbyć się tłuszczu? Najskuteczniejsze sposoby walki z tłuszczem
 

Osobiście jednak uważam, że nie należy z nich całkowicie rezygnować, ponieważ mogą one zapobiegać chorobom serca, obniżać ciśnienie krwi, łagodzić stres i poprawiać ogólny stan zdrowia. Lepszą opcja będzie wprowadzenie do swojego planu, trening HIIT. Jest to trening polegający na naprzemiennym wysiłku o wysokiej i niskiej intensywności. Zmiany tempa w następujących po sobie interwałach wykonywane są bez pełnego unormowania tętna. Nie jest to więc typ treningu przerywanego, ponieważ między ćwiczeniami nie mamy czasu na redukcję objawów zmęczenia. Trening interwałowy nie jest też typowym cardio – naszym celem jest doprowadzenie do anaerobowego długu tlenowego, który umożliwia efektywne spalanie tkanki tłuszczowej przez nawet kilkanaście godzin po zakończeniu ćwiczeń.

Oczywiście do tego trening siłowy i dieta z deficytem kalorycznym. Można również pomyśleć o suplementacji.

Sebastian Szmit Trener Personalny 04 lutego 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.