SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Deficyt

Witam mam problem z deficytem kalorycznym,mam 16 lat waże 62,6 kg przy wzroście 167. Kilka miesięcy temu koleżanka mi obliczyła moje BMI,i wyszło 1600 kcal,wtedy tyle jadłam.Ważyłam 66.7 kg,w zaledwie tydzień schudłam 4 kg,ale teraz waga mi skacze jak zjem jakiś większy posiłek. Co zrobić?

Julkaa 08 marca 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Musisz wiedzieć, że celem odchudzania powinna być utrata tkanki tłuszczowej, a za wszelką cenę powinno się unikać utraty mięśni, które to kobiecemu ciału nadają jędrność i kształt. Niestety zbyt szybka redukcja wagi przyczynia się nie tylko do utraty tkanki tłuszczowej, ale niestety również wspomnianej tkanki mięśniowej.

Dlatego im wolniej następuje ubytek wagi i im mniejszy jest ubytek kaloryczny, tym lepszy będzie wynik końcowy, a w konsekwencji łatwiej będzie utrzymać wynik końcowy. 

Jeśli chodzi o utratę tkanki tłuszczowej, to bardzo mało prawdopodobne jest, aby tracić jej więcej niż 0,5-1 kg tygodniowo. Z czego zatem wynikają tak duża wahania?

Biorą się one przede wszystkim z wahań poziomu wody magazynowanej w organizmie. Oprócz tego duże znaczenie ma ilość treści pokarmowej, która znajduje się w jelitach. Liczy się także glikogen, czyli paliwo, które zasila nasze mięśnie. Jego tego ubywa. 

Wyżej wymienione czynniki, mogą dawać różnice nawet 2-3 kg w ciągu dnia, ale nie mają one nic wspólnego z redukcją tkanki tłuszczowej. W związku z rozpoczęciem diety redukcyjnej bardzo często tracimy część wody, mamy w sobie mniej treści pokarmowej i oczywiście ubożeje poziom glikogenu, stąd w pierwszym tygodniu odchudzania biorą się pozornie utracone kilogramy. Jednak jeszcze raz przypomnę, że większość z tej wagi nie ma nic wspólnego z utratą tkanki tłuszczowej. 

 Jeśli chcesz w zdrowy i skuteczny sposób obniżyć poziom swojej tkanki tłuszczowej i jednocześnie popracować nad poprawą jakości ciała, to najlepszym sposobem będzie wprowadzenie aktywności fizycznej, połączonej z bardzo delikatnym deficytem kalorycznym. 

kg
cm
lat

Przy pomocy poniższego kalkulatora, sprawdź ile kalorii powinnaś spożywać, aby utrzymać wagę i odejmij od tego wyniku ok. 100-200 kcal. 

Jeśli połączysz to ze zmianami w odżywianiu takimi jak eliminacja produktów zawierających cukier, wykluczenie fast foodów, słodzonych napoi, słodkich i słonych przekąsek, a jednocześnie utrzymasz 3 posiłków dziennie, to z pewnością będziesz osiągała satysfakcjonujące rezultaty. 

Dla dziewczyny w Twoim wieku diety niskokaloryczne są strzelaniem "samobója" w kontekście późniejszej jakości sylwetki na kolejne lata, a także utrzymaniem wagi. 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 08 marca 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.