SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

DAA - bezpieczeństwo

Witam, kupiłem sobie fajne białko, jednak przy kupowaniu nie zwróciłem uwagi ze zawiera ono 0,5 grama DAA w dawce; jako, że nie mam doświadczenia ze wszystkimi "boosterami" teścia, a naczytałem się o negatywnych skutkach stosowania owego suplementu, stąd moje pytanie czy taka potężna dawka mnie nie zabije i czy nie narażę się na jakies skutki uboczne? a szkoda mi je już teraz zwracać. Pozdrawiam

kane188 07 lutego 2022
Ekspert odpowiada

DAA, czyli kwas D-asparaginowy, to aminokwas częściowo produkowany przez nasz organizm, a częściowo pobierany z pożywienia, który pełni funkcję przekaźnika w układzie nerwowym i hormonalnym. DAA jest popularnym suplementem sportowym, albowiem w badaniach wykazano, że jego suplementacja przez trenujących siłowo ochotników prowadzi do przyrostu siły oraz poziomu całkowitego i wolnego testosteronu.

DAA jest neuroprzekaźnikiem ważnym dla prawidłowej pracy mózgu. Od niego zależy miedzy innymi zdolność uczenia się i zapamiętywania. Niemniej nadmierne stężenie DAA w mózgu nie jest dla niego korzystne i może prowadzić do rozwoju depresji i zburzeń lękowych. Jednakże w dawkach wskazywanych do jego suplementacji u sportowców nigdy nie osiąga prawdopodobnie niebezpiecznego dla mózgu stężenia. We wspomnianym wyżej badaniu zastosowano przez 28 dni dawkę 3 g DAA i nie zaobserwowano u uczestników badania jakichś problemów psychicznych. Niemniej zazwyczaj zaleca się ostrożność przy suplementacji DAA u osób ze skłonnościami do depresji i zaburzeń lękowych. 

Jeżeli więc nie masz podobnych skłonności, dalej możesz spokojnie korzystać z tej odżywki, tym bardziej, że nawet przy spożyciu dwóch jej porcji dziennie wprowadzisz do organizmu jedynie 1/3 dawki DAA stosowanej w badaniach. Jeżeli jednak masz skłonności do depresji i zburzeń lękowych, to rozważ ewentualność zamiany tej odżywki na inną, niezawierającą kwasu D-asparaginowego.     

Sławomir Ambroziak Farmakolog 09 lutego 2022
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.