SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy trenując kalistenikę przestaną rosnąć?

Dzień dobry mam 15 lat i około 180 cm wzrostu ćwicze od niedawna kalistenikę staram sie trenować każdą partie ciała nogi też oczywiście z wlasną masą ciała. Czy to prawda że przez takie ćwiczenie mogę przestać rosnąć

gabi123322 10 października 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Nie, nie jest to prawdą. Aktywność fizyczna, w wieku młodzieńczym, będzie doskonałym sposobem na przyspieszenie wzrostu.

Oczywiście, to ile urośniesz, masz zapisane w genach i ciężko to w jakikolwiek sposób znacznie przeskoczyć. A jeżeli nie jesteśmy w stanie znacznie poprawić wzrostu, to znaczy, że nie jesteśmy też w stanie znacznie go ograniczyć. 

Szerzej zagadnienie opisałem w poniższym linku:

Polecamy również: Ciężary, a wzrost. Czy siłownia i podnoszenie ciężarów hamują wzrost?

Co pomaga rosnąć?
Aktywność fizyczna na "własnej masie ciała" jest idealną aktywnością dla osoby w Twoim wieku.
Twój organizm sam będzie Cię ograniczał w tych ćwiczeniach, gdzie nie jesteś gotowy mocno przeciążać mięśni. Mam na myśli tutaj to, że pewnych ćwiczeń z kalisteniki po prostu nie wykonasz, bo będą zbyt ciężkie i jest to bardzo fajna ochrona dla stawów.

Na siłowni jest nieco inaczej. Bo ciało jest ustabilizowane, a my siłujemy się z ciężarami. Dużo łatwiej w tym wieku o przeciążenia.

Co więcej, pamiętaj o zdrowym odżywianiu, unikaniu znacznej ilości słodyczy, fast foodów i ewentualnych używek, jak napoje energetyczne, gdzie młodzież pije je w ilościach hurtowych. Tego nie potrzebujesz do szczęścia. 

Dobrym dodatkiem jest włączenie do diety suplementacji kwasami tłuszczowymi omega 3, witaminą D3 i K2.
Podrzucę Ci tutaj bardzo fajny suplement od Allnutrition, który posiada wszystko w jednej kapsułce:
https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Omega_3_K2_D3-opis35318.html 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 11 października 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.