SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy trening można rozłożyć na więcej dni gdy nie ma się czasu?

Dzień dobry. Czy trening można rozłożyć w ciągu tygodnia gdy nie ma się czasu? Mam trening w poniedziałek środę i piątek jednak nie zawsze mogę sobie wygospodarować odpowiednią ilość czasu by móc cały wykonać. Cały mój trening ma trzy obwody. Czy mogę taki trening podzielić na przykład że 2 obwody robię w poniedziałek a trzeci we wtorek i tak dalej? Czy to ma dalej sens w przypadku na przykład gdy buduje się masę mięśniową?

zabegz 14 września 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Faktycznie, jeżeli mamy mało czasu na trening, to lepiej wykonać go częściej, a skrócić sesję treningową. 

Jednak wtedy radziłbym zmianę treningu z obwodowego, na plan dzielony. 
Trenowanie codziennie wszystkich grup mięśniowych nie będzie najlepszym pomysłem. Ewentualnie możesz wykonać taki manewr, że jeden dzień przetrenujesz górę ciała, a na następny dzień przetrenujesz dół ciała. Wtedy będzie to miało jakieś uzasadnienie. 

Polecamy również: Ile razy w tygodniu należy ćwiczyć? Jak często trenować?

Aby trening siłowy miał sens, powinien być on dobrany tak, aby mięśnie były dość mocno przetrenowane. Zbyt lekkie treningi oraz zbyt ciężkie nie dają optymalnego bodźca do wzrostu. Mięsień jest wtedy niedotrenowany albo przetrenowany.

Dlatego, jeżeli czujesz, że 3 obwody działają na Ciebie ok, regeneracja jest dobra, nie ma problemów z progresją na treningach, to taka opcja powinna być wykonana na jednym treningu. Nawet jeśli podzielisz plan, np. w taki sposób, że w poniedziałek zrobisz klatę, barki i łapy, to musisz wykonać po 3 serie lub 3 obwody, w zależności, jaką opcje przyjmiesz. Kolejny dzień mogą być to plecy i grzbiet. Oczywiście mowa tutaj o objętości, jak w treningu obwodowym, bo klasyczny split będzie wyglądał inaczej. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 14 września 2021
1

Dziękuję bardzo :)

zabegz 17 września 2021
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.