SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy poziom testosteronu ma wpływ na wyniki w sportach walki?

Cześć nie wiem czy taki temat już był ale chciałbym się dowiedzieć czy wysoki poziom testosteronu wpływa na skuteczność w walce a jeżeli tak to dlaczego? pytanie stąd że słyszałem że zawodnicy mma przyjmują testosteron i chyba jest to zaliczane jako doping.

Łukaszo111 20 września 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Testosteron w ciele mężczyzny odpowiada za wiele jego cech zewnętrznych, ale i wpływa również na nasze zachowanie.

Dzięki odpowiedniemu poziomowi testosteronu w młodości dorastamy, mamy możliwość wyhodowania zarostu, rozbudowania masy mięśniowej, czy nadania naszej twarzy męskich cech. Testosteron wpływa również na wykształcenie się naszych narządów płciowych, ale również odpowiada za możliwości reprodukcyjne. 

W tym kierunku jest również wiele mitów, które warto przestudiować:

Polecamy również: Testosteron – fakty i mity

Dlaczego zawodnicy mma stosują testosteron?

Przede wszystkim dlatego, że jest to podstawowy środek dopingujący, który praktycznie wpływa na wszystkie parametry naszego ciała. Przyspiesza regenerację, pozwala nam usprawnić możliwości wysiłkowe, dodaje pewności siebie, a w niektórych przypadkach również agresji. Jednak testosteron sam w sobie jest dość łagodnym środkiem, jeżeli chodzi o stymulowanie agresji, zmianę zachowania. Chyba że dana osoba jest mocno podatna na jego działanie. 

W sportach wytrzymałościowych, wydolnościowych w sportach walki stosuje się dużo innych substancji, jak i typowych stymulantów mających działanie na zachowanie zawodnika. Uwierz mi, że testosteron tutaj jest na szarym końcu, jeżeli chodzi o tego typu działanie. 

Oczywiście musimy mieć na uwadze to, że testosteron należy do środków dopingujących, jest na liście substancji zakazanych, a jego nadmiar w organizmie będzie powodem dyskwalifikacji zawodnika. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 21 września 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.