SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy można i czy warto trenować codziennie?

Witam, mam 18 lat, robię trening całego ciała dzień w dzień od ok. 3 miesięcy, trening trwa około godziny, efekty mnie zadowalają, skutków przemęczenia brak, występowały tylko na początku, gdy wróciłem po dłuższej przerwie do ćwiczeń. Staram się progresować, dokładać ciężary, powtórzenia, nowe ćwiczenia.. Myślę, czy lepszych i szybszych efektów nie dałby mi trening poszczególnych partii ciała w pojedynczych dniach, a nie codzienny całego ciała? Nie czuję żebym potrzebował dni regeneracji, czy też dał odpocząć jakiejś partii ciała. Chodzi mi tylko o efekty wizualne, co da mi lepsze, codzienny trening czy rozłożony na różne dni? Dodam, że sport towarzyszy mi całe życie, a z siłownią miałem, myślę że łączne doświadczenie ok. 6 mies., więc nie traktowałbym się jako osobę początkującą, czy też chcącą schudnąć. Pozdrawiam.

Steve 16 lutego 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przede wszystkim, żeby uzyskać jak najlepszą regenerację mięśni, jak i całego organizmu, warto trzymać dietę, z właściwie dobranym bilansem kalorycznym i podziałem makroskładników. Jeśli zależy Ci na rozbudowie masy mięśniowej, zalecam trzymać  2 g białka na kg masy ciała, 1 g tłuszczy, i resztę zapotrzebowania pokryć z węglowodanów.

Żeby obliczyć swoje zapotrzebowanie, zachęcam do skorzystania z naszego kalkulatora BMR.

kg
cm
lat

Czy warto ćwiczyć codziennie?

Odpowiadając jak najkrócej - nie warto. Mięśnie rosną podczas odpoczynku, a nie podczas treningu. Tak naprawdę 4 dni treningowe w tygodniu, to jak najbardziej wystarczająca ilość. Resztę dni należy poświęcić na regenerację. I nieistotne jest tutaj, czy ćwiczysz systemem FBW, czyli trenujesz jedną partię z większą częstotliwością a mniejszą objętością, czy zwykłym splitem -  trenując daną partię z dużą objętością, ale raz w tygodniu.

Można natomiast rozważyć, który trening będzie lepszy w Twoim przypadku? I jednak osobom początkującym (bo po 6 miesiącach treningu dalej jesteś taką osobą) polecałbym trening FBW albo Push Pull, czyli z partią trenowaną częściej niż raz w tygodniu. 

Warto też zwrócić uwagę na inne błędy często popełniane na początku treningów. Przeczytasz o nich w naszym artykule.

Polecamy również: Pierwszy rok treningu na siłowni: szanse i zagrożenia

Przemek Górynowicz Zawodnik IFBB 17 lutego 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.