SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy mostkowanie przy wyciskaniu na klatę jest bezpieczne?

Czy zbyt duże mostkowanie (zbyt duże wygięcie pleców)podczas wyciskania na ławce płaskiej może grozić poważnymi kontuzjami bądź bólem odcinka lędźwiowego. I czy należy napinać brzuch podczas tego ćwiczenia, pytam ponieważ zmagałem się z bólami kręgosłupa, po przerwie i leczeniu ustąpiły ale nie chce powtórki

Bartek10295 14 października 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Na początku należałoby zadać sobie pytanie, w jakim celu ten mostek stosujesz?

Czy jesteś zawodnikiem trójboju siłowego, czy też chcesz nieco chronić barki podczas wyciskania, czy masz w tym jakiś inny cel?

1. Jeżeli chcesz chronić barki, bo masz z nimi problem, to proponuje, kompletnie zrezygnować z wyciskania leżąc na rzecz innych, lepszych ćwiczeń na klatę.

O tym, czy wyciskanie leżąc jest dobre dla mięśni piersiowych, wyczytasz w poniższym tekście.

Polecamy również: Czy wyciskanie sztangi leżąc to najlepsze ćwiczenie na klatkę piersiową?

2. Jeżeli jesteś zawodnikiem trójboju siłowego, to mostek i tak możesz robić do momentu, gdy utrzymujesz pośladki na ławce. Jednak faktycznie, jeśli w przeszłości miałeś problemy z grzbietem, to takie ustawienie pleców nie będzie najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o zdrowie kręgosłupa. Jest to pewne oszustwo, gdyż mocniej angażujesz plecy do ruchu, jak i skracasz drogę prowadzenia samej sztangi. 
Jeżeli chodzi o napinanie brzucha, to w mostkowaniu głównie będziesz go rozciągał. Trudno będzie napiąć jednocześnie brzuch i mięśnie w odcinku lędźwiowym, gdyż grupy te pracują przeciwstawnie. 

Podsumowując

Jeżeli nie jesteś zawodnikiem trójboju i chciałbyś mostkować dla dobra barków, to lepiej wybrać inne ćwiczenie, np. na skosie dodatnim, gdzie barki pracują w lepszej dla siebie płaszczyźnie ruchu. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 15 października 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.