SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy mogę używać gainera w wieku 17 lat

Cześć mam 17 lat I kupiłem sobie gainera mutant mass czy mogę konsumowac I czy może mi zaszkodzić?

Lclxxxxx 25 February 2021

Co to jest gainer?Ekspert odpowiada

Witaj!

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest gainer i co zawiera w swoim składzie?

Zatem w jego składzie nie znajduje się nic nadzwyczajnego i żaden inny składnik niż spożywany w tradycyjnej diecie. Gainer składa się z białka, które jest równoważne z białkiem, które spożywasz ze źródeł takich jak: mięso, ryby, jaja, sery, mleko. Dla organizmu w każdym wypadku jest to ten sam makroskładnik. W odżywkach typu gainer najczęściej znajduje się białko WPC

WPC znajduje się także w mleku dla niemowląt. W każdej grupie wiekowej jest ono łatwiej trawione i mniej obciążające dla przewodu pokarmowego niż inne białka. W diecie zdrowej osoby aktywnej, białko na poziomie 2 g na każdy kilogram wagi ciała niesie wiele korzyści, także tych zdrowotnych. 

Kolejnym składnikiem odżywek typu gainer, są węglowodany. Podobnie jak białko w gainerze, występujące w nim węglowodany pochodzą ze źródeł naturalnych. W większości przypadków jest to kukurydza. 

Jeśli jesteś osobą zdrową, nie posiadasz żadnych nietolerancji, nie stosujesz dawek znacznie większych niż zalecane przez producenta, to nie widzę żadnych przeciwwskazań ani obaw co do stosowania odżywek tego typu. 

Faktem jest, że czasami słyszy się, że któryś kulturysta ma kłopoty z nerkami czy wątrobą. Duża część z nich reklamuje produkty dla sportowców w tym także białka i gainery. Być może przez ten fakt niektórzy błędnie powiązali wymienione dolegliwości, ze spożywaniem gainerów i białek. Prawda jest jednak kompletnie inna. Kulturyści spożywają duże ilości białek i gainerów, ale ich problemy wynikają z nadużywania farmaceutyków i sterydów, tym jednak się już nie chwalą. 

Polecamy również: Suplementy a rodzice, jak ich przekonać, że są bezpieczne?

Polecamy również: Czy kreatyna szkodzi? Znajomy brał kreatynę i...

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 25 February 2021
0