SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy mogę tak jeść ?

Czy mogę jeść cały dzień to samo ? Rano jem musli lub kanapki z twarogiem o 8 pódzniej około 12 jem 2 tortille z kurczakiem i jajkiem i warzywami . po około 1,2h biorę białko itp i rozpoczynam trening po treningu znowu jem 2 tortille a potem musli lub twaróg lub sałatka z warzywami i kurczakiem.

FilipPlayer126 20 November 2020
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Jeśli każdego dnia chciałbyś stosować dokładnie takie samo menu, to nie jest to najlepsze rozwiazanie dla zdrowia. Zdrowa dieta powinna być różnorodna, gdyż dzięki temu zachodzi mniejsze ryzyko powstawania niedoborów.

Chodzi tu głównie o witaminy i minerały. Z tej przyczyny ważne aby w diecie znajdowały się różne źródła białka, różne źródła węglowodanów (w tym różne owoce i warzywa) oraz nie tylko jedno źródło tłuszczy. Ogólnie mówiąc, im bardziej różnorodna dieta tym lepiej. 

O ile na pierwszy rzut oka wymienione przez Ciebie menu dzienne może być całkiem ok (pod warunkiem że makro się zgadza i jest zgodne z założeniami), to jednak aby Twoją dietę nazwać zdrową, lepiej aby taka powtarzalność nie występowała więcej niż 2-3 razy w tygodniu. 

Jakie drobne zmiany wprowadzić? 

Czasem zamiast kurczaka zjedz rybę, wieprzowinę lub indyka. 

Zamiast tortilli możesz zjeść także kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa, zagryźć innymi warzywami niż masz w tortilli lub zjeść do tego inną surówkę. 

1-2 razy w tygodniu pozwól sobie na jakieś orzechy lub nasiona. 

W przypadku dodatków do dań głównych, to jednego dnia możesz zjeść ryż jasny innego ciemny lub kaszę jaglaną, ziemniaki itp. 

Jeśli chodzi o owoce, to zjedz 1-2 owoce dziennie, oczywiście to też z jakąś rotacją. 

Wspomniane na wstępie niedobory możesz profilaktycznie uzupełniać witaminami i minerałami. Wtedy ryzyko powstania tych niedoborów będzie znacznie ograniczone i jest to jakieś rozwiązanie tego problemu. 

Wiem że trochę idealizuje, ale na pewno interesuje Cię lepsze rozwiązanie skoro pytasz.

Na koniec polecam Ci lekturę dwóch poniższych artykułów. 

Polecamy również: Dieta śródziemnomorska - charakterystyka, wpływ na zdrowie

Polecamy również: Co jeść na diecie na kolację, obiad i śniadanie?

Pozdrawiam,

Inez 

Acz z drugiej strony tak monotonne menu znudzi Ci się szybko i będzie skutkowało apetytem na inne produkty. Jednak lepiej mieć tą świadomość i starać się jeść bardziej rozmaicie. 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 20 November 2020
1

Dzięki wielkie

FilipPlayer126 21 November 2020
Pytania które mogą Ciebie zainteresować