SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy mam predyspozycje do budowania masy mięśniowej i siły?

Jak można sprawdzić i na jakiej podstawie czy dana osoba ma predyspozycje genetyczne do wyciskania ciężarów lub do budowania sylwetki?Nie mam pojęcia więc się pytam kogoś doświadczonego kto ma pojęcie i kto wie.

diox96 12 czerwca 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przeważnie osoby niskie, krępej budowy, które posiadają sylwetkę endomorficzną lub mezomorficzną będą przodowały w tego typu konkurencjach. Osoby niskie mają mniejszy zakres ruchu, ich dźwignie siłowe wypadają znacznie korzystniej niż u osoby wysokiej. Druga sprawa to budowa kości. Osoby predysponowane do ciężarów mają grube kości, ich stawy również są większe, mocniejsze, przez co lepiej radzą sobie z większym obciążeniem. 

Wystarczy spojrzeć na sylwetki zawodników trójboju, czy też wyciskaczy, można dostrzec, że bardzo rzadko znajduje się tam osoba wyrzeźbiona jak kulturysta, który posiada bardzo estetyczny wygląd. Siłacze zazwyczaj mają dużo wyższy procent tkanki tłuszczowej. 

Polecamy również: Podcast #3 - KULTURYSTYKA vs. Trójbój Siłowy

Oczywiście zdarzają się wyjątki, że osoby szczupłe lub osoby dobrze zbudowane z wyrzeźbioną sylwetką dysponują ogromną siłą. Przykładem dobrze wyglądającego siłacza jest Larry Wheels.

Polecamy również: Larry Wheels wykonuje martwy ciąg z 347 kg!

Jednak on jest genetycznym frakiem (jak to się mawia w branży) i ma bardzo dobre wyniki siłowe. 


Jak sprawdzić, czy się nadajesz?

Przede wszystkim zacznij trenować. Tak naprawdę dopiero w praktyce wyjdzie, jak sobie radzisz z obciążeniem, jak szybko odnotowujesz progres i jakie masz wyniki przy Twoich parametrach, czyli masie ciała, wieku, które mogą Cię klasyfikować na tlen innych zawodników.

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 13 czerwca 2022
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.