SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy konieczne jest liczenie kalorii na masie?

Czy liczenie kalorii jest konieczne przy budowaniu masy? Mam 15 lat i się nad tym zastanawiam. Chcę zacząć budować masę. Czy jeść poprostu więcej niż zazwyczaj czy liczyć kalore?

Anonim 09 października 2020
Ekspert odpowiada

Witaj!

Aby budować masę mięśniową musisz być na dodatnim bilansie kalorycznym. To już raczej wiesz. Nie licząc ilości dostarczanych kalorii są dwa zagrożenia. 
Po pierwsze, nie mamy pewności czy na pewno jesteś na dodatnim bilansie, który jest podstawowym warunkiem zwiększania wagi. W drugim przypadku możesz jeść o wiele więcej, niż powinieneś, a co za tym idzie w sposób niekontrolowany zaczniesz się zatłuszczać. Dlatego jednego dnia możesz jeść poniżej zapotrzebowania, a w inny dzień będziesz grubo ponad bilans. Bez liczenia kalorii, to tak naprawdę loteria...

Od czego zacząć? 

Pierwsze co powinieneś zrobić, to wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Możesz skorzystać z tego kalkulatora 

kg
cm
lat

Następnie na start dodaj ok. 300 kcal i obserwuj wagę oraz np. obwód pasa. W ten sposób łatwiej będzie zweryfikować czy wzrost wagi jest związany z rozbudową muskulatury czy z zatłuszczaniem. Następnie, jeśli wszystko idzie po Twojej myśli, należy dodawać co ok. 2 tygodnie 150-200 kcal i dalej obserwować.

O tym jak kontrolować wagę wychodząc z redukcji, przeczytasz w świetnym artykule, który zamieszczam niżej. 

Polecamy również: Jak wejść na masę po zakończeniu redukcji?
 

Umiar przede wszystkim

Uważaj, aby chęć zdobycia kolejnych kilogramów nie spowodowały, że zaczniesz drastycznie dodawać kalorii, co oczywiście spowoduje wzrost masy, ale niestety tej niechcianej - tłuszczowej. Budowanie mięśni niestety jest to proces długotrwały i wymaga od nas bycia konsekwentnym zarówno w kwestii treningu jak i odżywiania. 

. . Zawodnik IFBB 10 października 2020
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.