SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy jeszcze urosnę?

Mam 168.5 cm wzrostu (mama ok 164cm tata 185cm) i 15 lat. Ostatnio napisała do mnie agencja modelek. Powiedzieli, że podoba im się moja uroda ale jestem za niska i potrzebuje urosnąć do min 172cm. Czy jest szansa jeszcze tyle urosnąć?

Wnonim 20 October 2020
Ekspert odpowiada

Witaj! 

To pytanie często pojawia się w naszym serwisie sportowym. Tak naprawdę nie widzę tutaj większego powiązania ze sportem, bo aktywność fizyczna nie wpływa na wzrost. 

Od czego zależy nasz wzrost? 

Po krótce mówiąc, to jaki uzyskasz wzrost jest zapisane w Twoich genach i jest to sprawa dziedziczna. W dużej części przypadków sprawdza się wzór, który znajdziesz bez problemu w internecie. Oczywiście nie można brać go jako wyznacznik i jeśli jesteś 15-latką, to bardzo prawdopodobne, że jeszcze kilka cm urośniesz i osiągniesz wzrost o którym wspominałaś na początku. 

Analizując wynik kalkulatora, wzrost jaki według niego miałabyś osiągnąć, to właśnie 168 cm, jednak wygląda na to że jeszcze trochę "Ci się urośnie", więc bądź dobrej myśli. A kalkulator wygląda następująco:

 

Oczekiwany wzrost w przypadku dziewczynek: wzrost matki (cm) + wzrost ojca (cm) - 13 cm, a następnie podziel wynik przez 2 

Jako uzupełnienie dodam, że aby nie zaburzać procesu wzrostu warto zdrowo się odżywiać i prowadzić zdrowy styl życia, uprawiać jakąś aktywność fizyczną, wysypiać się, nie stosować używek i alkoholu. Wymienione czynniki będą miały również wpływ na Twoje zdrowie, a także urodę, która jest kluczona dla modelek. 

 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 21 October 2020
0