SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy do uzupełnienia białka w diecie oprócz samej odżywki białkowej warto kupić sobie eaa?

Czy do uzupełnienia białka w diecie oprócz samej odżywki białkowej warto kupić sobie eaa? Ile w samym eaa jest białka w gramach? Ile na przykład w EAA PRO INSTANT?

DeDe1909 30 października 2020
Ekspert odpowiada

Witaj!

Zakup tych i innych suplementów jest zależne od tego jak bardzo zależy Ci na efektach i jak bardzo jesteś zdeterminowany. Każdy z tych suplementów ma nieco inne zastosowanie, acz w pewnym uproszczeniu można przyjąć, że białko i aminokwasy EAA pełnią niemalże tą samą rolę.

Białko czy aminokwasy?

Warto przypomnieć czym jest białko. Jest to makroskładnik naszego pożywienia, który składa się właśnie z aminokwasów. Wszystkie zwierzęce źródła białka zawierają komplet aminokwasów, tzn. aminokwasy tzw. egzogenne i endogenne. Kompleks EAA, zawiera aminokwasy egzogenne, czyli tzw. niezbędne. Tych aminokwasów organizm nie potrafi sam "wyprodukować", dlatego muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Jeśli zjemy jakikolwiek produkt białkowy, nieważne czy będzie to mięso czy odżywka białkowa, to białko pochodzące z tego pokarmu w procesie trawienia, musi zostać rozłożone na poszczególne aminokwasy. Aminokwasy te pełnią rolę małych cegiełek z których budowane są mięśnie i inne komórki. 

Polecamy również: EAA: aminokwasy niezbędne dla sportowca? Czy warto brać EAA?

Kiedy białko, a kiedy aminokwasy?

Jeśli Twoim celem jest rozbudowa sylwetki, a także utrzymanie jej w odpowiedniej kondycji, niezbędny będzie trening siłowy. Aby Twoje mięśnie mogły się rozwijać, odpowiednio reagować na trening i regenerować się, to w Twojej diecie niezbędne jest utrzymanie wysokiego udziału białka. Przy czym, im mniej kaloryczna dieta lub im starsi jesteśmy, to zapotrzebowanie na białko jeszcze bardziej wzrasta. 

O ile podczas budowania masy mięśniowej wystarczy odżywka białkowa lub gainer (jeśli chodzi o źródła aminokwasów), to w przypadku diet niskokalorycznych i procesu rzeźbienia sylwetki, wysoką przydatność wykasują także aminokwasy. 

W odróżnieniu do białka nie wymagają one tak skomplikowanego procesu trawienia i czasu na wchłonięcie, a ma to duże znaczenie w okresie około-treningowym, gdyż aminokwasy nie wpływają w tak istotny sposób na poziom cukru we krwi (jak inne pokarmy) co w niektórych przypadkach może utrudniać redukcję tłuszczu. 

Nie oznacza to jednak, że podczas robienia masy aminokwasy nie są przydatne. W tym przypadku jeśli podchodzisz do tematu bardzo ekonomicznie, to możesz je odpuścić. Gdy jednak walczysz o każdy gram masy mięśniowej, to nie warto ich pomijać. 

Jak najlepiej stosować i łączyć aminokwasy z białkiem? 

W uproszczeniu dodam, że aminokwasy to strawione białko. Receptura na najbardziej anaboliczną mieszankę okołotreningową wygląda następująco: 

Przed treningiem: 10g EAA + 20 g węglowodanów

Po treningu: 20-30g węglowodanów + 25g białka + 10g EAA (jeśli rezygnujesz z aminokwasów, to białka powinno być ok 35g).

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 30 października 2020
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.