SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy dieta oparta o nabiał, bułki i banany jest dobra?

Od ponad 5 miesięcy jestem na ''diecie''. Moje dzienne menu wygląda tak prawie codziennie, bez weekendów, gdzie zwykle jem albo podroby, przygotowane na oliwie lub tylko 4 serki wiejskie i 2 bułki na dzień + 5 bananów: 1 posiłek - cieciorka z puszki ok 150 g i ok 200 g makaronu brązowego + 0,5 kg gotowanego kalafiora. 2 posiłek - 2 lub 3 serki wiejskie + 2, 3 bułki grahamki. Rower prawie co weekend po ok.3, 4 h. Żadnej siłowni od prawie 5 lat. Waga początkowa 105 kg przy 169 cm wzrostu. Obecnie ważę ok 85 kg. Jakieś rady? Czy fruktoza i nabiał w takich ilościach szkodzą? Prawie codziennie od kilku lat przed ''dietą'' objadałem się słodyczami, może stąd to zapotrzebowanie na słodkie? Sebastian, 24 lata.

Zbiczek97 03 stycznia 2022
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Z mojego punktu widzenia Twoja dieta to katastrofa. Przede wszystkim jesz zbyt wiele nabiału, który ani w takiej ilości nie jest zdrowy, ani nie jest odpowiedni dla osób mających problem z utrzymaniem wagi. Dodatkowo w perspektywie badań naukowych z ostatnich lat, zaleca się ograniczenie nabiału. 

O nabiale poczytasz w poniższym artykule i warto sobie wziąć te porady do serca. 

Polecamy również: Mleko i nabiał: czy jest dla nich miejsce w zdrowej diecie?

Również zbyt duży udział owoców w diecie osoby redukującej się nie jest dobrym rozwiązaniem. Ponadto w Twojej diecie brakuje warzyw, które są dla organizmu bardziej cenne niż owoce. Faktycznie taka ilość bananów to również błąd. 

Oczywiście osoba odchudzająca się powinna spożywać większą ilość białka w diecie, ale koncentrowanie się w tej kwestii na nabiale jest błędem. 

Musisz pamiętać, że kluczem do zdrowej diety jest różnorodność, a Twoja jest skrajnie monotonna. Jeśli szukasz przemyślanych rozwiązań, to przykładową dietę znajdziesz poniżej. 

 

Polecamy również: Gotowa dieta odchudzająca i trening z hantlami dla nastolatka
 

Kwestia aktywności fizycznej

Tutaj zacznę może od drugiej strony. Nieaktywność fizyczna jest źródłem wielu zaburzeń i na pewno nie nadrobi jej jeden 4-godzinny treningi w tygodniu. Jeśli chcesz utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, który to bywa strategiczny w kontekście wagi, to za minimalną aktywność uznaje się co najmniej 10 tys. kroków dziennie. Najlepiej jednak postawić na trening siłowy, choćby z hantlami, a trening taki możesz wykonywać w domu. Rower jest świetną formą treningu, ale zdecydowanie lepiej będzie skorzystać z niego 3 x w tygodniu po 30-40 minut, niż tylko raz w tygodniu przez 3-4 godziny. Aktywni musimy być każdego dnia, a nie tylko sporadycznie. 

 

 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 03 stycznia 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.