SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy białko, odżywki białkowe w proszku to chemia?

Miałem dyskusje ostatnio ze znajomym na temat odżywek białowych zarzucił mi ze to chemia, chociaz sam nie widzi jak opryskiwane sa owoce, ile konserwantów mają wędliny itd. więc pytanie czy odżywki białkowe to chemia i są szkodliwe dla zdrowia?

Jakub99 08 lutego 2021
Ekspert odpowiada

Odpowiadają żartobliwie, można by powiedzieć, że każdy produkt spożywczy to chemia, bo przecież składa się ze związków chemicznych. Ale żarty na bok! Dobrze wiemy, o co chodzi... A chodzi o to, czy dany produkt jest pochodzenia naturalnego, czy też powstał na drodze przemysłowej syntezy chemicznej.

Białko jest podstawowym budulcem naszego ciała, a w szczególności mięśni. Białko naszego organizmu pozostaje w stanie dynamicznej równowagi, co oznacza, że każdego dnia pewną ilość białek tracimy i ponownie odbudowujemy. Ten obrót białka zwiększa się w miarę wzrostu naszej aktywności fizycznej. Jeżeli jest to aktywność związana z ciężką pracą mięśniową, wtedy organizm odbudowuje więcej białek mięśniowych, niż traci, i na tej zasadzie nasze mięśnie rosną. Aby jednak nasz organizm mógł odbudowywać czy nawet nadbudowywać swoje własne białka, musimy dostarczać mu każdego dnia odpowiednią ilość nowego białka wraz z pożywieniem.

Polecamy również: Najlepszy koncentrat białka serwatkowego - jakie WPC wybrać?

Jeżeli nie dostarczymy mu odpowiedniej ilości białka, bilans białkowy będzie ujemny. Organizm będzie tracił więcej białka, niż mógłby go odbudować, co z czasem odbije się nie tylko na naszych mięśniach, ale ogólnie na zdrowiu; m.in. przykładowo obniżymy swoją odporność przeciwko infekcjom. Aby więc zaopatrywać odpowiednio nasz organizm w białko, musimy spożywać codziennie odpowiednią ilość pokarmów wysokobiałkowych.

Ponieważ jednak ogólnie pokarm nie jest nazbyt obfitym źródłem białka niejednokrotnie, aby właściwie zaopatrzyć organizm w białko, musimy spożywać go relatywnie dużo. W wielu przypadkach, m.in. przy programach treningów siłowych, spożywanie tak wysokiej objętości pokarmu może okazać się kłopotliwe. I tutaj właśnie z pomocą przychodzą odżywki wysokobiałkowe, które są dodatkami odżywczymi, koncentrującymi maksymalnie dużo białka w minimalnej objętości racji pokarmowej.

Odżywki wysokobiałkowe są więc koncentratami białek izolowanych z naturalnych produktów pokarmowych, najczęściej z mleka. Otrzymuje się je na drodze obróbki mechanicznej, a więc poprzez filtrację, czyli bez użycia odczynników chemicznych. W związku z tym odżywki wysokobiałkowe są to produkty naturalne, które trudno nazwać "chemią".

Polecamy również: Białko w starszym wieku. Zagrożenia i korzyści stosowania białka

Oczywiście pewne obawy mogą budzić u "purystów żywieniowych" dodatki aromatyczno-smakowe i barwniki spożywcze, albowiem niektóre z nich mogą powstawać faktycznie na drodze syntezy chemicznej. Niemniej warto podkreślić, że odżywkach wysokobiałkowych chodzi o dokładnie taką samą paletę tego typu dodatków, jaka stosowana jest w przemyśle cukierniczych i którą znajdujemy przykładowo w lodach. Jeżeli więc nie budzą one naszych obaw, gdy raczymy się deserem lodowym, nie powinny też budzić przy przygotowywaniu koktajlu z odżywki wysokobiałkowej. Niemniej i tutaj mamy zawsze wybór - zawsze możemy korzystać z bezsmakowych wersji odżywek wysokobiałkowych, miksując je np. z owocami sezonowymi.   

Polecamy również: Czy koktajle proteinowe pomagają schudnąć i stracić tłuszcz z brzucha?

Sławomir Ambroziak Farmakolog 08 lutego 2021
1
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.