SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy białko jest dobrym wspomagaczem na masę?

Cześć. Ważę 92 kg. Schudłem 15 kg w ciągu 3 miesiący. Mam 176 cm wzrostu i 18 lat. Mam w talii 92 cm o ile to ma znaczenie. Mam pytanie otóż nie mam wymagań szesciopaka ale chciałbym mieć po prostu płaski brzuch, a przy okazji trochę mięśni wyrobić. Czy w moim przypadku gdzie masy mam, białko będzie dobrym pomocnikiem? . Codziennie wieczorem jak wracam ze szkoły chwilę pobiegam albo na rowerze pojeżdżę, i lekkie ćwiczenia z hantlami wykonuję. Ale mój najważniejszy cel to płaski brzuch

SzymonBąkowski 19 October 2021

Co to jest odżywka białkowa?Ekspert odpowiada

Witaj!

Białko nie jest wspomagaczem, tylko podstawowym makroskładnikiem diety, bez którego nie moglibyśmy funkcjonować ani nawet przeżyć.

Osoby, które nie trenują, muszą go dostarczać z pożywienia ok. 1 g na każdy kilogram wagi ciała. Sportowcy, którym zależy na budowaniu masy mięśniowej, potrzebują go już dwa razy więcej. Natomiast najwięcej powinny go przyjmować osoby, które dbają o kondycje swoich mięśni i jednocześnie chcą schudnąć. W tym ostatnim przypadku najlepiej, aby było to powyżej 2,5 g białka na każdy kilogram masy ciała. 

Oczywiście białko znajdziesz w wielu produktach spożywczych, takich jak mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych, produkty mleczne i dokładnie to samo białko znajduje się w odżywkach białkowych. 

Z racji tego, że odżywki są bardzo ekonomicznym źródłem białka, a przy ich pomocy uzupełnia się je bardzo łatwo i przyjemnie, stąd wynika ich popularność. Bo przecież łatwiej jest zrobić szejka z 30 g odżywki, niż upiec kolejne 150 g kurczaka na grillu. 

Dlatego potrzebujemy aż tyle białka i dlaczego jest ono tak ważne? 

Nasze mięśnie, a dokładnie włókna mięśniowe zbudowane są z aminokwasów i trudno mówić o ich wzroście lub regeneracji, jeśli w diecie będzie brakowało białka. Sam trening nie wystarczy. Jeśli nie dostarczysz budulca mięśniom, to po prostu ich nie zbudujesz. Natomiast w kontekście redukcji tkanki tłuszczowej, warto przeczytać artykuł, który wklejam niżej. 

{articlebox=4725}}

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 19 October 2021
0