SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Cysta pod kolanem/Torbiel Bakera - jak sobie z tym radzić?

Witam serdecznie. Piszę do państwa bo chciałam się dowiedzieć i poradzić w pewnej kwestii. W sobotę pękła mi cysta pod kolanem o której nie miałam pojęcia. Straszny ból. Najpierw ogromne problemy z chodzeniem. Teraz już troszkę mniejsze bo staram się chodzić aczkolwiek na dłuższą metę jest to strasznie męczące. Głównym problemem na chwilę obecną jest ze nie mogę zgiąć nogi w kolanie. Ból towarzyszący podczas zginania i czucie nacisku w okolicy kolana nie ułatwiają. Za niedługo muszę wrócić do pracy i marnie to widzę gdyż praca 10 godzin na nogach. Czy są jakieś ćwiczenia albo coś innego żebym mogła rozluźnić tą nogę i umieć zgiąć? Na pogotowiu mi powiedziano że muszę chodzić i ćwiczyć i że oni mi nic na to nie poradzą. Z góry dziękuję za odpowiedź

Justyna 08 października 2020
Ekspert odpowiada

Witaj!

Jeżeli mówimy o Torbieli Bakera, czyli cyście podkolanowej, która znajdowała się w dole podkolanowym, to zazwyczaj problem ten nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia, jednak może być kłopotliwy, gdy np. w bliskim sąsiedztwie przebiegały nerwy i naczynia krwionośne. Mogły wtedy zostać mocno podrażnione nerwy, czy uszkodzone naczynia, które potrzebują nieco czasu, aby się odbudować. Oczywiście w przypadkach "skomplikowanych" konieczna jest interwencja chirurgiczna. Rozumiem, że będąc na SOR wykluczono takla ewentualność?

Jak sobie radzić?

W poniższym artykule znajdziesz ćwiczenia, jakie możesz wykorzystać we wzmocnieniu kolan

Polecamy również: 6 ćwiczeń na mocne i zdrowe kolana

Jednak osobiście bez konsultacji z fizjoterapeutą nie podjąłbym się treningu, gdyż sama nie jesteś w stanie określić co tak naprawdę się tam stało. Poradę z SOR bym traktował z przymrużeniem oka, gdyż okazać się może, że cysta będzie wymagała dalszej diagnozy, jak choćby obrazowanie za pomocą aparatury USG. 

Rehabilitacja obejmuje:
- krioterapię, jonoforezę
- masaż tkanek głębokich;
- kinesiotaping  - oklejanie stawu, zabezpieczenie i odciążenie,
- kinezyterapię - ćwiczenia najpierw bez obciążania, w późniejszej fazie ćwiczenia oporowe i w końcu ćwiczenia całej kończyny; treningi można rozpocząć od jazdy na rowerku stacjonarnym. 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 08 października 2020
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.