SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ćwiczenie na pośladki

Witam serdecznie, dlaczego gdy ćwiczę boli piecze tylko jeden pośladek drugi tylko lekko tak jakby był nieaktywny? Czy może mieć na to wpływ mocna dyskopatia odcinka lędźwiowego?

Mariola 21 listopada 2020
Ekspert odpowiada

Witaj!

pieczenie mięśni podczas wysiłku związane jest z wystąpieniem kwasu mlekowego, który ma za zadanie przerwać aktywność i dać mięśniom odpocząć.

Jeżeli chodzi o dysproporcje w czuciu mięśnia, może ona wynikać z kilku przyczyn:
- jedną z nich będzie dysproporcja siłowa, gdzie jeden pośladek (zazwyczaj nogi dominującej) jest bardziej "wytrenowany", wytrzymały na wysiłek fizyczny, dlatego mniej boli. 
- błędy techniczne w wykonywanych ruchach, musisz zauważyć w lustrze, czy oba pośladki angażujesz w ten sam sposób. Czy nie jest tak, że jeden z nich pracuje nieco inaczej lub ruch nadrabiasz np. plecami.

Polecamy również: 3 ćwiczenia na pośladki, które nie budują mięśni nóg

Czy może mieć na to wpływ dyskopatia?


Może. Pod warunkiem, że wpływa ona na to, jak pracuje noga i czy ogranicza w pewien sposób jej ruch. Zazwyczaj jednak w przypadku dyskopatii, nie będzie tutaj problemów, aby angażować mięśnie pośladkowe w sposób prawidłowy. Bardziej tutaj wpływ mają skrzywienia kręgosłupa, która mogą powodować, że kończyna będzie pracowała w innym zakresie ruchu, czy innej płaszczyźnie.

Co należy zrobić?


1. zwróć uwagę, czy obie kończyny angażujesz w tym samym zakresie ruchu,
2. spójrz, czy nie angażujesz po jednej ze stron pleców, tak, że pośladki mają ograniczony ruch,
3. wykonaj aktywację pośladków przed treningiem właściwym, np. 20-30 wyprostów z gumą, które pozwolą CI wyczuć pracę mięśni.

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 22 listopada 2020
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.