SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Co lepsze, gumy czy hantle?

Zauważyłem, że ćwiczenia z gumami są przeciwne do ćwiczeń z hantlami. Na przykład w ćwiczeniach na biceps , barki, w pompkach i przysiadach wolny ruch eksentryczny czyli rozciąganie mięśni jest na spadającym napięciu przy kurczonej gumie. Natomiast ruch koncentryczny, który z hantlami jest szybki, dynamiczny z gumą jest pod wzrastającym obciążeniem, gdy guma jest rozciągana. Czy więc dobre są te ćwiczenia z gumami ?

Andrzej 19 września 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przede wszystkim musisz doprecyzować swoje pytanie. Czy ćwiczenia z gumami są dobre w kontekście realizacji jakiego celu? 

Czy gumy są lepsze niż hantle?

Osobiście jakbym miał wybierać między hantlami a gumami, to bym wybrał hantle. Jednak z powodzeniem możemy wykorzystać ćwiczenia z hantlami i gumami w jednym planie. Obecnie wiele osób trenuje w ten sposób, co daje możliwość urozmaicenia treningu. 

Polecamy również: Trening z gumami oporowymi. Czy takie ćwiczenia przynoszą efekty?

Jak sam zauważyłeś, trening z gumami jest nieco inny. Daje inny bodziec i działa trochę inaczej na mięśnie. Dlatego warto wykorzystać elementy ćwiczeń przy pomocy gum w treningu siłowym. Pewnie zauważyłeś również, że obecnie wielu kulturystów nawet rangi PRO wprowadza do swojego planu treningowego elementy z gumą, aby wymusić na mięśniach jeszcze większą pracę. 

Jednak, jeżeli byśmy chcieli bazować jedynie na gumach, to taki trening będzie działał do pewnego momentu. Osoby początkujące, niewytrenowane będą z tego czerpać wiele korzyści. Początkowo gumy mogą wystarczyć, aby osiągnąć zadowalające wyniki na tym etapie. Jednak przyjdzie moment, że trening z gumą będzie utrudniony. Sam w okresie pandemii, gdzie siłownie były zamknięte, miałem problem wykonać dobry trening na gumach. 

Kończyło się to tym, że katowałem ciało przez dwie godziny, a i tak nie czułem tego, co dawał mi trening z ciężarami. Dlatego w przypadku osób doświadczonych, zaawansowanych ciężko będzie zastąpić ciężary gumą. 

Podsumowując

Jak masz możliwości finansowe, to lepiej zainwestować w parę hantli, którą możesz skręcać na dowolny ciężar i wykonywać trening na hantlach. Gumy oczywiście też można dodać, aby uzupełnić plan o dodatkowe ćwiczenia, ale niech będzie ona uzupełnieniem, a nie podstawą. 

Polecamy również: Trening obwodowy z hantlami. Gotowe plany treningowe dla wszystkich stopni zaawansowania!

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 21 września 2022
0

Witam. Dzięki za rzeczową odpowiedź. Doprecyzowuję więc pytanie: czy biorąc za cel budowę masy te same ćwiczenia z gumami są tak samo efektywne jak z hantlami ? Odpowiedź się już wyklarowała na stronę hantli. Można by dociekać dlaczego ? Myślę, że pewnie dlatego, że podczas ćwiczenia z gumą/ekspanderem przy ruchu ekscentrycznym (ruch w dół przy ćwiczeniu bicepsów) maleje opór gum, a tym samym obciążenie mięśnia. Włókna mięśniowe nie nadrywają się już w takim stopniu co oznacza, że hipertrofia będzie mniej efektywna.

Anonim 26 września 2022
Ekspert odpowiada

witaj.

Tak, do pewnego stopnia gumy będą tak samo efektywne w budowaniu masy mięśniowej, jak hantle. 
Tutaj musisz wiedzieć, że nasze mięśnie nie zdają sobie sprawy z tego, czym wykonujemy ruch. Oznacza to, że wykonując uginanie z hantlą, czy sztangą mięśnie mają za zadanie tylko i wyłącznie wykonać zadanie. Im cięższa i bardziej wymagająca praca dla mięśni, tym lepiej. Budowa masy mięśniowej polega głównie na tym, że odpowiednio mięśnie przeciążyć. Niezależnie od tego, czy będą to hantle, czy guma - xefekt hipertrofii jesteśmy w stanie osiągnąć na takim samym poziomie. 

Co do malejącego oporu masz w pełni rację. Jednak zauważ też, że w przypadku gum opór będzie rósł im mocniej gumę rozciągniemy. Tutaj można z kolei upatrywać się korzyści w kierunku gumy, bo im mięsień mocniej napniemy, tym lepszy efekt osiągniemy. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 26 września 2022
0

Podyskutuję jeszcze trochę :) To, że przy rozciąganiu gumy napinamy mięsień, to fakt, ale to jest ruch koncentryczny podczas którego mięsień się skraca i wtedy nie ma jego nadrywania a następnie odbudowy. Dobrze myślę ? Czy też napinanie mięśni czyli ruch koncentryczny też daje jakieś efekty ?

Anonim 26 września 2022
Ekspert odpowiada

Pewnie, że daje.
Nie możemy tutaj myśleć. Przeważnie każdy z nas bazuje na treningu na ruchach koncentrycznych.
To nie jest tak, że włókna mięśniowe uszkadzane są na skutek rozciągania. Na skutek kurczenia również. 
Jakby tak było, jak piszesz, to trening na siłowni z ciężarami by był bez sensu. Każdy by wykonywał jedynie negatywy, skoro ruch ekscentryczny buduje mięśnie, to nikt by nie tracił czasu na to, aby machać hantelkami. 

Zjawisko hipertrofii mięśniowej jest bardziej złożone. Głownie sprowadza się do czasu napięcia mięśnia.

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 29 września 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.