SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Co daje beta alanina? Jakie są efekty

Witam, może my ktoś wytłumaczyć do daje beta alanina? Jakich się moge spodziewać efektów po stosowaniu beta alaniny

Qukułka 19 September 2020
Ekspert odpowiada

Beta alanina jest prekursorem karnozyny, tak więc suplementacja beta alaniny podnosi w naszych mięśniach poziom karnozyny nawet o 80%. Karnozyna jest niezwykle ważnym związkiem (przynajmniej tak samo ważnym, jak kreatyna) dla zdolności wysiłkowych naszych mięśni i dla rozwoju ich masy.

Badania naukowe udowodniły, że spadek poziomu karnozyny w mięśniach prowadzi do ich wyniszczenia, natomiast wysoka koncentracja karnozyny w mięśniach koreluje dodatnio ze zdolnościami wysiłkowymi sportowców. W badaniach tych sportowcy z najwyższym poziomem karnozyny w mięśniach wykazywali najwyższe możliwości wysiłkowe w wysiłkach kontynuowanych w przedziale 20-30 sekund. Jednocześnie w badaniach z użyciem beta alaniny potwierdzono, że jej suplementacja daje poprawę wyników sportowych w wysiłkach trwających 1-4 minut i że zwiększa efektywność treningów oporowych w postaci przyrostu masy mięśni.

Suplementacja beta alaniny przynosi więc największe korzyści sportowcom uprawiającym sprinty przedłużone i średnie dystanse oraz wszystkim korzystającym z treningów oporowych w celu budowania masy mięśni, albowiem  standardowa seria ćwiczeń typu bodybuilding (najlepiej rozwijających umięśnienie), obejmująca 6-10 powtórzeń, odbywa się właśnie w 20-30-sekundowym przedziale czasowym. 

Polecamy również: Co do kreatyny…? Beta alanina!

Sławomir Ambroziak Farmakolog 21 September 2020
1