SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Budowanie masy czy redukcja tkanki tłuszczowej

Witam! Otóż mam pewne pytanie. Planuję wykupić plan treningowy z dietą i zacząć uczęszczać na siłownie. Natomiast nie wiem na czym powinienem się skupić. Mam 20 lat, przy wzroście 171 cm ważę 67 kg. Z własnych wyliczeń poziom tkanki tłuszczowej wynosi ok. 20% z sylwetką skinny fat. I tu nasuwa się pytanie. Powinienem skupić się na redukcji tkanki tłuszczowej czy raczej na budowaniu masy? Z góry dziękuję za odpowiedź!

seiyaa 21 June 2022
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Po podanych przez Ciebie parametrach Twoja waga wydaje się ok, ale tak jak wspomniałeś, możesz mieć sylwetkę skinny fat. Trudno mi to ocenić bez zdjęcia. Dlatego, warto, abyś ponownie wykonał pomiary np. na maszynie typu tanita lub fałdomierzem i jeśli wyniki będą podobne, to faktycznie można przyjąć, że BF masz na tym poziomie, co napisałeś. 

Budowanie masy mięśniowej zawsze proponuję rozpoczynać, jeśli poziom tkanki tłuszczowej jest niższy niż 15%. W każdym innym przypadku należy zacząć od redukcji tłuszczu. Po dobrze przeprowadzonej redukcji budowa tkanki mięśniowej będzie następowała szybciej, gdyż gospodarka hormonalna będzie w zdecydowanie w lepszej kondycji, a komórki w naszym organizmie będą bardziej wrażliwy na insulinę.

Osoby z sylwetką skinny fat, mają trudne zadanie przed sobą i droga do wymarzonej sylwetki jest nieco dłuższa, ale oczywiście do przejścia. Myślę, że najlepszym wyborem dla Ciebie będzie utrzymywanie spożycia na poziomie zera kalorycznego. 

Dla ujędrnienia sylwetki polecam już od samego początku włączyć trening siłowy oraz zwiększyć udział białka w diecie przynajmniej do poziomu 2,5 g na każdy kilogram masy ciała. 

Skoro chcesz wykupić plan treningowy i dietetyczny w serwisie PoTreningu.pl, to tamtejsza ekipa z pewnością odpowiednio dostosuje plan treningowy pod Twój poziom zaawansowania, a dietetycy zajmą się Twoim codziennym menu. Do Ciebie będzie należało dostosowanie się do wymienionych założeń i od razu wprowadzenie ich w codzienny plan. 

Przy zerze kalorycznym dla poprawy składu ciała może jednocześnie spożywać spalacz tłuszczu. Polecam dwie porcje dziennie Burn4all Extreme

Agata Bugorska Trener personalny 22 June 2022
0