SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Budowa sylwetki

Na siłownię zacząłem uczęszczac w 2021 roku w maju, chodziłem miesiąc i przestałem przez wyjazdy i tak dalej. Około października znów narodziła się we mnie chęc zmiany więc zacząłem chodzić przez cały październik i listopad nie zwracałem uwagi na to co jem i ćwiczyłem planem FBW którym ćwiczę do dziś. W grudniu miałem moment przetrenowania, wszystko mnie bolało i nie cwiczlem prawie w ogóle. W styczniu ważąc 88kg zaczalem redukcję. Na początku jadłem 2500kalorii przez cały styczeń i połowę lutego wszystko szło zgodnie z planem waga spadała i widziałem znaczną poprawę sylwetki. Od połowy lutego do Teraz jest coraz to mneijszy spadek wagi i coraz to mniej efektów. Dodam że obniżyłem później kalorie do 2400, codziennie rano się ważę i jak do tej pory schudlem około 8kg. Już sam nie wiem, jak narazie forma jest średnia i nie wiem czy dalej redukować do momentu niskiego poziomu tkanki tłuszczowej i żeby było widać mięśnie brzucha czy wejść na masę/ zerokaloryczne

dziubar 16 marca 2022
Ekspert odpowiada

Witaj. 

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jednym z bardzo istotnych elementów treningu na siłowni jest dieta. Jeżeli chodzi o przetrenowanie, mogło się ono pojawić z tego tytułu, że po prostu Twój organizm nie otrzymywał odpowiedniej ilości poszczególnych makroskładników, co przełożyło się do pogorszone regeneracji, a w konsekwencji wystąpienia przetrenowania.

Wspominałeś, że już po dwóch miesiącach dopadło Cię tego typu doznanie. Także wydaje mi się, że już w tym momencie wystąpiły błędy dietetyczne, albo też trening był niedostosowany do Twoich możliwości.

Polecamy również: Odchudzanie kulturysty a kobiet. Odchudzanie a redukcja tłuszczu, poznaj różnice

Dlatego trzymanie się jedynie wytycznych kalorycznych, czyli tego ile kalorii mamy spożywać w ciągu dnia, bez bardziej szczegółowego podziału na białka, węglowodany i tłuszcze działa do pewnego momentu. Tak jak sam zauważyłeś, redukcja obecnie się zatrzymała, a twoja dieta będzie wymagała dokładniejszego przeliczenia i podziału na makroskładniki.

Druga sprawa to ilość aktywności, jaką wykonujesz. Być może trzeba również dodać kilka treningów aerobowych lub interwałowych, aby jeszcze mocniej poruszyć metabolizm i stworzyć większy deficyt kaloryczny uzyskany dzięki wysiłkowi fizycznemu, co pozwoli na dobranie się do zapasów tkanki tłuszczowej.

Podsumowując 

Dieta do poprawy, przeliczenia makroskładników, szczegółowego podziału na białka, węglowodany i tłuszcze. Trening należy uzupełnić o dodatkowa aktywność cardio. 

 

Przykładowy jadłospis znajdziesz w poniższym artykule. 

Polecamy również: Dieta i trening na masę dla początkujących, nastolatków

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 18 marca 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.