SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Budowa i anatomia mięśni

Mam pytanie dotyczace budowania masy miesniowej a mianowicie:gdy mam trening i diete na mase to waga idzie, ale nie moge zbudowac typowego mięsa(nie wiem jak to profesjonanie nazwac), chodzi o to ze na klatce piersiowej sa wyczuwalne poszczegolne włukna miesniowe, ale nie ma miedzy nimi wypelnienia, tak jakby wszystko jest rzadkie i na plecach ten sam problem, waga dobra przy 183 cm 90kg, zlany woda nie jestem ale miesnie sa rzadkie, klatka piersiowa w jednym miejscu ma wiecej tkanki miesniowej w innym sa przerwy, prosze o jakies sugestie.Z gory dziekuje za pomoc.

garsut854 24 października 2020
Ekspert odpowiada

Witaj.

Budowa masy mięśniowej jest zjawiskiem niezwykle powolnym. Dość często jest tak, że osoby trenujące już po kilku tygodniach oczekują znacznych rezultatów, co niestety się nie dzieje. Aby mięśnie rosły optymalnie, potrzebują minimum trzech, dobrze dobranych elementów:

1. Dieta - powinna nie tylko uwzględniać zapotrzebowanie kaloryczne, ale dodatkowo powinna być dobrze dobrana pod kątem ilości makroskładników. Czasem jest tak, że nadwyżka kaloryczna jest odpowiednia, a mięśni nie budujemy, bo jest zła proporcja pomiędzy białkiem, a składnikami typowo energetycznymi, jak tłuszcze czy węglowodany. 

2. Trening - drugim ważnym elementem jest trening. Trening powinien uwzględniać odpowiednią progresję, objętość, czy intensywność. Szczegółowe informacje wyczytasz na temat niżej.

Polecamy również: Masa mięśniowa - budowanie muskulatury

3. Regeneracja - trzeci element, to odpowiedni odpoczynek. Często zapominamy o tym, że mięśnie nie rosną na treningu, a rosną wtedy, gdy odpoczywają. To właśnie odpowiednia ilość snu, jak i odpowiedni czas przerwy między treningami jest tym momentem, który sprawia, że mięśnie się regenerują, odbudowują, a także po prostu zwiększają swoją masę.  

Co do zadanego pytania, dlaczego masz takie, a nie inne odczucia. Jest to zupełnie naturalne. Nasze mięśnie, gdy jesteśmy osobą z niewielkim stażu treningowym, nie są "wytrenowane" w takim stopniu, aby były twarde jak skała. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, gdyż są to tkanki miękkie, obfitujące w wodę, jak i niewielkie ilości tłuszczu również. Wraz ze stażem treningowym i wiekiem, sylwetka robi się bardziej zbita i twarda. Można dodatkowo wykorzystać suplementację, która pomoże CI odczuć na treningu efekt tzw. pompy mięśniowej, gdzie mięśnie zrobią się bardziej nabite i twarde od wypełniającej je krwi. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 25 października 2020
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.