SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Brzuszki na zaliczenie egzaminu w wojsku - jak trenować?

Cześć Chciałbym się zapytać o temat treningu brzucha. Czy trening brzucha powinienem robić co trening czy może dołączyć do jednego treningu gdy robię np dzień z nogi/barki +(brzuch) Jeśli co trening czy mógłbym prosić o cwiczenia które mogę robić co trening ? Zależy mi też żebym zrobić z 70-80 brzuszków w czasie 2 min do egzaminu z wf we wojsku

Jakub 22 June 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Jeżeli chodzi o trening brzucha na siłowni, to należy go traktować tak, jak każdą inną grupę mięśniową. Powinniśmy ustalić sobie 1-2 dni w tygodniu, w które będziemy wykonywać po 2-3 ćwiczeń na brzuch. Ilość serii również około 3-4, a w zależności od wybranych ćwiczeń można stosować niskie zakresy ruchu 8-10 dla ćwiczeń siłowych jak allachy, do nieco wyższych po 20-30 powtórzeć, np. dla spięć brzucha. 

Polecamy również: Jak często trenować brzuch? Najlepsze ćwiczenia na brzuch

W Twoim przypadku sprawa jednak się nieco komplikuje, bo tzw. skłony brzucha, które masz wykonać, na zaliczenie egzaminu z WF w służbach mundurowych niewiele mają wspólnego z samą pracą mięśni brzucha. Tam liczy się praktycznie wykonanie ruchu, a nie to jakimi mięśniami pracujemy, dlatego wiele osób wykonuje skłony, mocno pracując mięśniami zginającymi biodra, czy też mocno napinają mięśnie ud, aby przyciągnąć ciało do drabinek. 

Powinieneś wyznaczyć sobie osobne dni, w które będziesz trenował typowo pod zaliczenie tego "zadania", bo tam kompletnie liczy się wszystko. Cała praca ciała będzie odpowiadała za to, ile takich brzuszków wykonasz. 

Polecamy również: Trening dla przyszłych żołnierzy

O czym należy pamiętać?

Na siłowni wyznacz sobie jeden dzień na trening brzucha, aby nie było problemów z regeneracją. Z kolei 2-3 razy w tygodniu wykonuj test brzuszków, aby zmaksymalizować efekty zaliczenia zadania. Na siłowni wybierz głównie ćwiczenia z obciążeniem jak allaszki, które uzupełnisz izometrycznymi, jak plank. Podczas wykonywania brzuszków na czas, napracujesz się odpowiednio mocno, wiec dwa ćwiczenia na siłowni powinny wystarczyć. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 23 June 2022
0