SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Brak progresu

Cześć. Dwa lata temu wyciskałem 95 kg na klatę podciągałem się 10 razy podchwytem i 6 razy nachwytem oraz robiłem 50 pompek klasycznych. Obecnie nabrałem masy mięśniowej około 10 kg i teraz już od prawie roku nie mam progresu. Biorę teraz 90 kg na klatę robię 3 podciągnięcia podchwytem i 2 nachwytem i robię 25 pompek klasycznych. Moje pytanie brzmi dlaczego pomimo wzrostu mięśni i regularnych treningów nic się nie zmienia? Mam obecnie 41,5 w bicu 116 w klacie i 69 w udzie. Na przysiad biorę tylko 100 kg. Mam 186 wzrostu i ważę około 95 kg. Nie biorę żadnych odżywek i staram się jeść dużo owoców mięsa ryb orzechów i w ogóle zdrowo się odżywiam. Jak myślicie dlaczego pomimo wzrostu mięśni biorę jeszcze mniej na klatę i te cholerne podciągnięcia które robię po 2 albo 3 i tak już od długiego czasu. Czy może niska forma to objaw jakieś choroby? Pomóżcie bo już się załamuje. Pozdrawiam

Kulturysta577 05 lutego 2021
Ekspert odpowiada

Witaj.

Rozumiem, że wzrost masy mięśniowej nastąpił, jako konsekwencja treningu siłowego i taki był po prostu zamierzony cel?

Wspominasz, że to wzrost masy mięśniowej, więc rozumiem, że tak. Teoretycznie, posługując się czystym zagadnieniem fizycznym, większa masa = większa siła, jednak w treningu dochodzi jeszcze sprawność układu nerwowego, do generowania siły. Oznacza to, że mięsień musi umieć generować większą siłę, za co odpowiada już układ nerwowy. Odpowiedni trening siłowy, poprawią funkcję układu nerwowego, dając większą siłę.

Teoretycznie więc powinieneś wyciskać więcej na klatę, ale niekoniecznie podciągać się więcej razy, czy robić więcej pompek. Tutaj dochodzi dodatkowo zagadnienie wytrzymałości mięśniowej. Układ nerwowy jest mocno aktywowany w niskich zakresach powtórzeń, można więc rzec, że 3 podciągnięcia, z masą +10 kg będą generowały większą siłę. Większa ilość pompek i podciąganięć to już większa wytrzymałość mięśniowa. 

Zapoznaj się z poniższym artykułem, tam nieco szerzej są opisane niektóre z zagadnień

Polecamy również: Masa mięśniowa i siła: typowe problemy dietetyczne, treningowe i ich rozwiązanie

Dlaczego obecnie jest spadek formy?

Ogólnie trzeba wziąć pod uwagę to, że nie jesteśmy w stanie trzymać formy cały rok. Jednak co możesz zrobić?
Jeśli boisz się, że byłeś/jesteś chory, możesz wykonać podstawowe badania krwi, który pokażą, w jakiej kondycji jest organizm.

Nie wiemy, jakim planem treningowym obecnie trenowałeś, być może wymaga on korekty, bo jest kiepski, więc to również trzeba zweryfikować.
Dieta, odżywianie jest bardzo ważnym elementem budowania formy, nie tylko sylwetki, ale i funkcjonalności ciała. Więc również można tutaj podliczyć zapotrzebowanie kaloryczne i skonfrontować to z tym, jak obecnie jadasz.

Suplementacja, zastosować można suplementację, taką jak kreatyna, beta-alanina i dodatek aminokwasów EAA w porze okołotreningowej, których działanie skutecznie wspomoże utrzymywanie siły, jak i poprawi znacznie regenerację i wytrzymałość. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 06 lutego 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.